دسته‌بندی نشده

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

نحوه انتخاب و استفاده از باتوم (عصا) یا میله های کوهنوردی

باتوم کوهنوردی اسنوهاک یکی از ابتدایی ترین تجهیزات کوهنوردی است که عدم وجود آن در برنامه های صعود، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. امروزه در میان کوهنوردان حرفه ای کمتر کسی دیده می شود که باتوم را نادیده بگیرد. همانطور که گفتیم عصای کوهنوردی از اساسی ترین تجهیزات در هنگام صعودهای طولانی و یا زمستانه است که طرز انتخاب و آشنایی کامل با انواع باتوم ها از موارد ضروری برای هر کوهنوردی است. مقاله ی ما را دنبال کنید تا در این انتخاب به شما کمک کنیم.

صعودهای زمستانه و کوهپیمایی های طولانی

در این صعودها، کاربرد باتوم اسنوهاوک بسیار ضروری است. باتوم ها در زمستان برای بررسی ارتفاع برف، کم کردن فشار وارد بر روی زانو و افزایش تعادل و نیز جلوگیری از سر خوردن استفاده می شوند و از این نظر بسیار حائز اهمیت هستند.

نکته ی دیگری که بسیار اهمیت دارد جفت بودن باتوم هاست. در هر شرایطی که بودید (کوله ی سنگین و…) برای حفظ تعادل  بیشتر حتما از باتوم به صورت جفت استفاده کنید. در برنامه های طولانی عوامل مختلفی مانند مسافت طولانی و تحمل بار سنگ در زمان طولانی، استفاده از باتوم را لازم می کند

فواید استفاده از باتوم اسنوهاک

باتوم ها وزن را از روی اندام های تحتانی مثل پاها و زانو برداشته و آن را روی بالاتنه پخش می کنند. همانطور که گفتیم باعث حفظ تعادل در شرایط مختلفی مثل برف سنگین و مناطق لیز و یا سطوح خیس می شوند. همچنین ایجاد ستون برای چادر، دفع حیوانات وحشی و خطرناک و محافظت از خود در برابر خطرهای احتمالی و نیز تبدیل باتوم کوهنوردی به آتل در زمانی که شکستگی یا در رفتگی اتفاق می افتد، از دیگر کاربردهای این تجهیزات می باشد.
در نظر داشته باشید که هرچقدر استفاده ی درست از باتوم کوهنوردی اسنوهاک می تواند در روند صعود شما تاثیر مثبت بگذارد، به همان میزان هم استفاده ی نادرست از آن ها می تواند تاثیرات منفی بگذارد. برای مثال زمانی که فاصله ی بدن شما و باتوم زیاد است، کشیدگی در اندام ها و عضلات مختلف بدنتان را احساس خواهید کرد و همین موضوع از علائم شروع آسیب است.
همچنین تاثیرات روانی که باتوم ها بر روی کوهنوردان دارند بسیار قابل توجه هستند. فردی که به وجود باتوم عادت کرده و فقط در صورت به همراه داشتن آن احساس امنیت می کند، در زمان نبود باتوم و در مناطقی که استفاده از باتوم توصیه نمی شود، فرد احساس نا امنی کرده و نمی تواند به راحتی به صعودش ادامه دهد و همواره کمبودی را حس می کند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

انواع باتوم های اسنوهاک

باتوم های کوهنوردی به صورت جفتی فروخته می شوند و به صورت پشت سر هم استفاده می شوند، میله های کوهنوردی ثبات شما را افزایش می دهند و می توانند نیروی وارده به زانوهای شما را هنگام پیاده روی با کوله پشتی کاهش دهند. بیشتر آنها از نظر طول قابل تنظیم هستند و برخی شامل فنرهای داخلی هستند که برای کاهش بیشتر ضربه، ضربه را جذب می کنند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

 

باتوم کلیپسی کربن اسنوهاک کد SN-310: از سه قسمت از جنس کربن سبک و قسمت پایینی از جنس تیتانال (آلیاژی از آلومینیوم، مس، منیزیم، روی و زیرکونیم) تشکیل شده است. که عملکرد مناسبی در هوای سرد دارد، همچنین مناسب کوهنوردی روی برف، زمین خیس و رودخانه است. دارای مکانیزم جمع شدن کلیپسی در مواقعی که به باتوم اسنوهاوک نیاز ندارید می توانید آن را ببندید و داخل کوله پشتی با خود حمل کنید.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

باتوم 3 کلیپسی کوهنوردی اسنوهاک کد SN-314: یکی از تکنولوژی های مهم مکانیزم Metal Speed lock پیشرفته است که امکان قفل کردن آسان این باتوم را فراهم می کند. نحوه تنظیم ارتفاع این باتوم کوهنوردی اسنو هاک، کلیپسی می باشد که مجهز به ۳ عدد قفل کلیپسی از جنس فلز metal است که کمک می‌کند باتوم را در سایز دلخواه خود تنظیم کنید.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

ما به شما برای کوهنوردی های سنگین باتوم کوهنوردی باتوم 3 کلیپسی کوهنوردی اسنوهاک کد SN-314 ، باتوم کلیپسی کربن اسنوهاک کد SN-310 را پیشنهاد می دهیم.

باتوم های ثابت: که در واقع همان چوب های اسکی هستند ، امروزه و در حال حاضر در کوهنوردی کاربرد ندارند و حقیقتا بلا استفاده هستند.

باتوم های عادی اسنوهاک : این باتوم ها به علت نوع ساختشان احتمال آسیب کمتری دارند و مدت زمان بیشتری سالم می مانند. این نوع باتوم ها در کوهنوردی های بسیار سنگین کاربرد بیشتری دارند زیرا همانطور که گفتیم،در برنامه های سنگین امکان خرابی شان به حداقل می رسد. البته در نظر داشته باشید که به علت انتقال ضربه از زمین به دستتان کمی موجب خستگی می شوند.
باتوم های تلسکوپی یا پیچی اسنو هاک: این باتوم ها علاوه بر ایمنی بالایی که دارند تغییر پذیر بوده و قابلیت تغییر ارتفاع تا اندازه ی مورد نظرتان را دارند به همین دلیل در میان کوهنوردان محبوب اند و کاربرد زیادی دارند. اگر می خواهید صعودی ایمن و بی دردسر داشته باشید یک جفت از این باتوم های تلسکوپی را سفارش دهید، مناسب کوهنوردی سبک است، اسنوهاک دارای 3 مدل باتوم پیچی کد SN-302 ، SN-306 ، SN-303 می باشد.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک
باتوم های آنتی شوک اسنوهاک: فنر های داخلی این باتوم‌ها تکان های ناشی از حرکت در مسیر های سر پایینی را جذب میکند . این قابلیت را می توان درزمانی که به آن احتیاج ندارید ، مثلا زمانی که در مسیر های سر بالایی هستید خاموش کنید . آنتی شوک ها یک ویژگی منحصر به فرد برای هر صعود کننده است اما بیشتر زمانی توصیه می شود که شما زانو، مچ پا و یا لگن آسیب پذیر و متزلزلی دارید و یا در صعود های قبلی خود دچار مصدومیت در این مفاصل شده اید .

باتوم تاشو اسنوهاک کد SN-315: باتوم‌های تاشو بجز اینکه مانند باتوم‌های قابل تنظیم در خود جمع می شوند ، درست مانند ستون های چادر عمل میکنند . این باتوم‌ها قابلیت کوچکتر شدن دارند ،سبک وزن هستند و خیلی سریع نیز برای استفاده باز میشوند . استفاده از این باتوم‌‌ها میان دوندگان مسیر های کوهستانی و کوهنوردان سرعتی بسیار رایج است.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

باتوم کلیپسی اسنوهاک: باتوم کوهنوردی کلیپسی همانند اکثر باتوم های کوهنوردی به روش تلسکوپی اندازه آن کاهش و افزایش می یابد. و تنظیم سایز آن توسط کلیپس فلزی تعبیه شده روی باتوم صورت می گیرد.فلزی بودن کلیپس باتوم این امکان را می دهد تا در آب و هوای سرد و برفی با خیال راحت بتوانید سایز باتوم خود را تغییر دهید البته اگر کلیپس باتوم به صورت از جنس پلاستیکی بسیار مرغوب هم باشد باز هم جای نگرانی نیست اما فلزی که باشد خیالتان کاملا راحت است. اسنوهاک دارای 3 مدل باتوم کلیپسی کد SN-305 ، SN-314 SN-301 ،

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

 

باتوم کلیپسی اسنوهاک

باتوم تاشو اسنوهاک

باتوم های تلسکوپی یا پیچی اسنوهاک

باتوم کلیپسی کربن اسنوهاک کد SN-310

باتوم 3 کلیپسی کوهنوردی اسنوهاک کد SN-314

جنس باتوم

آلومینیوم: انتخاب بادوام تر و اقتصادی تر، میله های آلومینیومی معمولاً  بر اساس گیج میله که از 12 تا 16 میلی متر متغیر است کمی متفاوت باشد. تحت تنش زیاد، آلومینیوم می تواند خم شود، اما بعید است که بشکند.

کامپوزیت: این باتو ها دارای شفت هایی هستند که به طور کامل یا جزئی از کربن ساخته شده اند. گزینه سبک تر و گران تر، این باتوم ها در کاهش ارتعاش خوب هستند، اما تحت تنش زیاد، میله های فیبر کربن نسبت به میله های آلومینیومی در برابر شکستگی یا پارگی آسیب پذیرتر هستند. اگر در مناطق ناهموار و دورافتاده پیاده روی می کنید، این چیزی است که باید به خاطر داشته باشید.

اجزای باتوم ها

باتوم کوهنوردی اسنوهاک دارای دسته، بند حمایت، تنه ی اصلی،گل باتوم، محافظ سخمه و قفل هستند:
دسته: این دسته معمولا از جنس عایق پلاستیک و لاستیک است که همانطور که می دانید برای استفاده راحت تر از باتوم باید آن را در حالتی در دست گرفت که مشکلی ایجاد نکن و سر نخورد. همچنین باتوم های که دسته ی آن ها باعث عرق کردن دستتان می شوند زیاد مناسب نیستند و سفارش نمی شوند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک
بند حمایت: در بالای دسته ی باتوم تسمه ای با قابلیت تنظیم وجود دارد که گرفتن دسته ی باتوم را سهولت می بخشد. کوهنوردان این بند را دور مچ خود انداخته و سپس دسته ی باتوم را می گیرند. این کار باعث می شود باتوم از دست شخص رها نشود و اگر هم این اتفاق افتاد بند حمایت همچنان دور مچ شخص باقی بماند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک
تنه ی اصلی: این قسمت از باتوم دارای سه بخش مختلف است. جنس بدنه ی باتوم می تواند آلیاژ فولاد که بسیار سنگین و مقاوم در برابر ضربه است باشد، همچنین می تواند آلیاژ آلومینیوم که به مراتب مقاومتی کمتر از فولاد دارد باشد، نوع دیگری از بدنه ی باتوم که به تازگی وارد بازار شده ،بسیار سبک بوده و مقاومت بسیار بسیار زیادی دارد از جنس الیاف کربن است. بخش های مختلف بدنه (سه قسمت ذکر شده) به صورت کشویی بوده در هم فرو می روند پس هر زمانی که بخواهید می توانید با باز کردن این قسمت ها ارتفاع باتومتان را تنظیم کنید.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک
گل باتوم: بخش پلاستیک مانندی که ظاهری شبیه به گل دارد در انتهای باتوم قرار داشته و از فرو رفتن باتومتان درون گل و لای و شن جلوگیری می کند. این طراحی کار کوهنوردان را سهولت می بخشد. اما معمولا کوهنوردان این بخش را از باتوم جدا می کنند و از عملکرد بی نظیر آن بی بهره می مانند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که این قسمت را باز نکنید و اجازه ندهید گل و لای باتومتان را خراب کند.

بخش دیگری به نام گل یخ هم در اکثر باتوم ها وجود دارد که از ورود ناگهانی باتوم به داخل صخره، سنگ و یا شکاف های یخ جلوگیری می کند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک باتوم کوهنوردی اسنوهاک
سازو کار قفل در باتوم: بخش چرخشی که با دست قابل حرکت است و شما از چرخاندن آن برای تنظیم ارتفاع باتومتان استفاده می کنید، سیستم قفل نام دارد که اصطلاحا اگر هرز شود باتوم دیگر توان افزایش و کاهش طول نخواهد داشت و ثابت می ماند. مراقب این قسمت باشید.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک باتوم کوهنوردی اسنوهاک باتوم کوهنوردی اسنوهاک

محافظ سخمه: به بخش نوک تیز و میخ مانند قرار گرفته در انتهای باتوم، سخمه می گویند که به علت تیزی، کوهنوردان بر روی آن درپوش پلاستیکی قرار داده و از آسیب هایی که ممکن است به دیگر وسایل بزند جلوگیری می کنند. در ساخت این قسمت از موادی مانند الماس، کاربید و یا تنگستن استفاده می شود پس سخمه بسیار تیز و محکم بوده و می تواند به راحتی هرچیزی را خراب کند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

دسته باتوم

برخی از میله‌ها و باتوم ها شامل دستگیره‌های ارگونومیک هستند که دارای زاویه اصلاحی 15 درجه هستند تا مچ‌های شما را در وضعیت خنثی و راحت نگه دارند. همچنین، برخی از باتوم های پیاده‌روی دارای دستگیره‌هایی هستند که شبیه دستگیره‌هایی هستند که روی عصای پیاده‌روی پیدا می‌کنید. این شکل برای پیاده روی معمولی و پیاده روی بسیار سبک پشتیبانی خوبی می کند.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

جنس دسته باتوم

گیره ها در مواد مختلفی وجود دارند که بر احساس میله ها در دستان شما تأثیر می گذارد.
چوب پنبه: در برابر رطوبت ناشی از عرق کردن دست‌ها مقاومت می‌کند، لرزش را کاهش می‌دهد و به بهترین شکل با شکل دست‌های شما مطابقت دارد. اگر زیاد عرق می کنید و در هوای گرم پیاده روی می کنید، از دستگیره های چوب پنبه ای استفاده کنید.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

فوم: این فوم رطوبت دست های عرق کرده را جذب می کند و در لمس نرم ترین است.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

لاستیک: این دسته دست های شما را از سرما، شوک و لرزش محافظت می کند، بنابراین برای فعالیت های هوای سرد بهترین است. با این حال، بیشتر احتمال دارد که دست‌های عرق‌کرده را چروک یا تاول بزند، بنابراین برای پیاده‌روی در هوای گرم کمتر مناسب است.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

نحوه ی استفاده و تنظیم ارتفاع باتوم اسنوهاک

ارتفاع باتوم کوهنوردی اسنوهاک باید بر اساس قد فرد استفاده کننده و نیز شیب مسیر تنظیم شود و فاکتور دیگری در این انتخاب تاثیر چندانی ندارد. فراموش نکنید که در هنگام گرفتن باتوم در دست، زاویه ی بازو و ساعدتان نباید از ۹۰ درجه تجاوز کند.همچنین دقت کنید که در هنگام صعود باید ارتفاع باتوم کمتر از ارتفاع آن در حین فرود باشد.
حتما از دو باتوم با اندازه های یکسان استفاده کنید، در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم اصلا باتوم در دست نگیرید. البته در شرایطی هم دیده شده که کوهنوردان از باتوم هایی با اندازه های غیر یکسان استفاده میکنند: در تراورس کردن باتوم سمت پای کوه باید بلند تر از باتوم سمت دره باشد.

باتوم کوهنوردی اسنوهاک

برندهای معروف باتوم

اسنوهاک : جزو بهترین برندهای بازار ایران می باشد که علاوه بر جنس مرغوب قیمت مناسبی نیز دارد.

بلک دایموند : این باتوم ها از جنس کربن هستند و قیمت بالایی دارند و اکثرا به صورت جفت به فروش می رسند.

هفت گوهر : در میان کوهنوردان ایرانی محبوبیت زیادی دارد، باتوم های این برند کمی سنگین هستند اما بسیار بادوام و مقاوم خواهند بود.
آراکان : ارزان ترین نوع باتوم های کوهنوردی موجود در بازارهای ایران، همین برند هستند که کاملا چینی بوده و قیمت پایین تری دارند.
همچنین برندهای دیگری مثل: آر ای ال، لکی و اکسپد نیز بهترین و با کیفیت ترین باتوم های دنیا را به کوهنوردان عرضه می کنند.
تجهیزات کوچک و پیش پا افتاده ای چون باتوم و… را جدی بگیرید و با ایمنی کامل به دل کوهستان بزنید. فراموش نکنید که همین موارد کوچک که در نگاه اول بی اهمیت جلوه می کنند می توانند در روند صعودتان تاثیرات مثبت باور نکردنی بگذارند.

لطفا تجربه خود را از کوهنوردی و استفاده از باتوم را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *