دسته‌بندی نشده

نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک

نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک

چگونه کوله پشتی خود را برای کوهنوردی و پیاده روی انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک: کوله پشتی برای کوهنوردی، طبیعت گردی و طبیعت گردی چه ویژگی هایی دارد؟ در این مقاله تفاوت ها را روشن خواهیم کرد تا به شما در انتخاب بسته مناسب برای هر موقعیت کمک کنیم.

آوردن تمام وسایل ضروری در یک سفر کوهنوردی یا کوهنوردی برای رسیدن موفقیت آمیز به قله هر صخره، دیوار یا قله حیاتی است.

در حالی که سفر به قله‌های 3000 و 8000 متری ممکن است به لباس‌ها و تجهیزات فنی متفاوتی نیاز داشته باشد. کوهنوردانی که به هر ارتفاعی می‌روند به کوله‌پشتی مناسب کوهنوردی یا کوهنوردی برای ذخیره همه چیز نیاز دارند.

تاریخچه مختصری از کوله پشتی های کوهنوردی

انسان ها هزاران سال است که بارها را بر پشت خود حمل می کنند. با این حال، اختراع کوله پشتی نسبتاً مدرن است.

از سال‌های 1870 تا 1920، نسخه‌های مختلفی از قاب‌های فلزی یا چوبی که دور شانه‌ها حلقه می‌شوند. و دارای مکان‌هایی برای چسباندن وسایل و نگه‌داشتن وسایل بودندبه بازار ارائه شده است.

در سال 1924، اولین بسته های فریم خارجی تولید انبوه تولید شد. آنها یک کیسه برزنتی متصل به یک قاب چوبی داشتند و تا دهه 1930 محبوبیت خود را حفظ کردند.

با گذشت سالها، این نوع بسته بندی ها پیچیده تر شدند. زیپ ها در سال 1938 به کیف ها اضافه شدند. در سال 1950، قاب هایی نیز ساخته شدند که وزن را در قسمت پشتی بالاتر تقسیم می کردند.

با این حال، انقلاب واقعی با اختراع کوله پشتی فریم داخلی در سال 1967 رخ داد، طرحی که تقریباً توسط تمام کوله پشتی های مدرن تقلید شده است. از آنجا، کمربندها اضافه شدند و بسته ها پیچیده تر شدند و به مدرن ترین مفهوم خود تبدیل شدند.

در سال 1967، گرگ لو، بنیانگذار یک تولید کننده کوله پشتی، قاب داخلی را اختراع کرد. این نوع کوله‌پشتی شامل یک قاب متشکل از نوارهایی از آلومینیوم، تیتانیوم یا پلاستیک بود که گاهی اوقات دارای قطعات فلزی اضافی برای تقویت قاب بود. سپس این قاب توسط یک بخش پارچه ای بزرگ احاطه شد تا پشت آن را بالشتک پر کرده و آن را از محفظه های داخلی جدا کند.

تسمه‌های بیرونی به کاربر این امکان را می‌داد که وزن را دوباره روی کمر و کوله پشتی توزیع کند و بسته را در جای خود نگه دارد.

یکی از مزایای بسیار این نوع ساخت این است که بسته را به پشت پوشنده نزدیک تر نگه می دارد و حرکت بار را در هنگام اسکی یا تقلا روی سطوح ناهموار به حداقل می رساند. با این حال، این تناسب تنگ تهویه را کاهش می دهد.

برای تعیین طول مناسب نیم تنه کوله پشتی، از مهره های C7 – آن برآمدگی استخوانی در پشت گردن – تا تاج ایلیاک که در بالای باسن است، اندازه گیری کنید.

با این حال، کوله‌پشتی‌ها به‌ طور متفاوتی مناسب همه افراد هستند، بنابراین حتی اگر کوله‌پشتی را با اندازه‌های صحیح پیدا کردید، حتماً قبل از تصمیم‌گیری نهایی، آن را با مقداری وزن اضافه در داخل آن امتحان کنید.

چند نکته مهم قبل از انتخاب کوله پشتی

امروزه همه به دنبال وسایلی سبک وزن هستند، اما باید به صراحت بگوییم که صرفه جویی در چند گرم ممکن است گاهی زندگی ما را به خطر بیندازد.
در نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک باید به این نکته توجه کرد

  • ابتدا باید نوع فعالیتی را که قصد انجام آن را دارید بدانید. (مدت، چقدر فنی؟، مکان و غیره)
  • سپس تصمیم بگیرید که چه تجهیزاتی ضروری است، چه از نظر فنی و چه احتیاطی (مثلاً همیشه یک لباس گرم و ضد آب بسته بندی کنید، در هر فصلی که باشد،)
  • در نهایت، مناسب ترین کوله پشتی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد وسایل مورد نظر را برای فعالیت مورد نظر حمل کنید.

معمولاً انجام این کار برعکس اشتباه است:

یک کوله پشتی مینیمالیستی را برای کاهش وزن انتخاب کنید و فقط آنچه را که مناسب است حمل کنید و وسایل ایمنی ضروری در فضای باز را کنار بگذارید.

حالت مخالف نیز توصیه نمی شود:

کوله پشتی را با چیزهایی که نیاز ندارید پر کنید، زیرا فضای اضافی دارید.

سبک وزن در مقابل راحتی – یک معاوضه ضروری

به همین ترتیب، ساختن یک کوله پشتی تا حد امکان سبک مناسب ترین راه حل نیست. اگر کوله پشتی سبک وزنی پیدا کنید که بر طراحی کمربند کمری، پشتی و تسمه های شانه تأثیر بگذارد، نتیجه معکوس خواهد داشت: با این حال، اگر کوله پشتی با ظرفیت بالا به خوبی طراحی شده باشد، وزن بار سبک تر به نظر می رسد. .

اگر کوله پشتی طراحی ضعیفی داشته باشد یا کمربند یا بند شانه ای مناسب نداشته باشد، بار سنگین تر و نامتعادل تر از زمانی است که همان بار را در یک کوله پشتی سنگین تر با ویژگی ها و طراحی بهتر حمل می کردید.

شکی نیست که هر گرم مهم است، اما چیزی که باعث سبکی کوله پشتی می شود باید کاهش وزن مواد و طراحی آن باشد نه برش های ساختاری. یک کوله پشتی بدون پنل پشتی سبک تر است، اما برای کمر شما شکنجه می شود و احساس می کنید که دو برابر وزن بار را حمل می کنید.

در تابستان، هنگام پیاده روی در مسیرهای کوتاه با یک کوله پشتی کوچک، بار حداقل خواهد بود و برخی از عواملی که ذکر می کنیم چندان مهم نخواهند بود. اما وقتی صحبت از پیاده روی در مسیرهای طولانی تر یا چند روزه می شود، نمی توان آنها را نادیده گرفت.

ضروری است که کوله پشتی با فرم بدن شما سازگار باشد. این حتی از عوامل دیگر مانند وزن نیز مهمتر است. به همین دلیل، برخی از مدل‌ها به‌طور خاص برای زنان طراحی شده‌اند که دارای تسمه‌های شانه‌ای جابجا شده و کمربند بالاتر برای تناسب ارگونومیک هستند.

عکس کوله

قطعات کوله پشتی – نیاز به توزیع وزن

دانستن قسمت های مختلف کوله پشتی به درک اینکه چرا وزن بار نباید روی تسمه های شانه بیفتد کمک می کند.

1. کمربند کمری – مهم ترین قسمت کوله پشتی

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که وزن کوله پشتی روی شانه ها قرار می گیرد. اینطور نیست: حداقل 75 تا 85 درصد وزن باید روی کمربند بیفتد. اگر آن درصد وزن را روی کمربند ندارید، یا کوله پشتی ناکافی دارید یا باید به درستی تنظیم شود.

یکی از ترفندها این است که پس از شل کردن کامل بند های شانه، کمربند را تنظیم کنید تا کل وزن روی کمربند بیفتد. هنگامی که احساس کردید کمربند وزن را تحمل می کند، تسمه های شانه ای را تنظیم کنید تا مقداری از بار کمربند را تحمل کند. اگر مجبور بودید کمربند را بیش از حد سفت کنید تا وزن کامل بسته را تحمل کنید، اکنون زمان آن است که کمی آن را شل کنید تا زمانی که نسبت وزن مشخص شده بین تسمه های شانه و کمربند را احساس کنید.

به همین دلیل است که طراحی کمربند باید به خوبی با آناتومی شما مطابقت داشته باشد و به همین دلیل است که باید به دنبال طرحی باشید که در ساخت آن کوتاهی نکند. کمربند با تکیه گاه ضعیف، یا به درستی جا نمی شود، باعث خستگی، عدم تعادل و ناامنی بیشتر می شود و کمر شما بی جهت آسیب می بیند.

همانطور که قبلاً گفتیم، کوله پشتی های بسیار کوچک هم برای فعالیت در فضای باز و هم برای دویدن در تریل نیازی به کمربند ندارند زیرا برای حمل تنها 2 تا 3 کیلوگرم طراحی شده اند. به همین دلیل نباید با بار سنگین تری پر شوند.

2. بند شانه

بندهای شانه باید آناتومیک باشند تا با فرم بدن شما سازگار شوند. طراحی های جدید که از مواد جدید با چگالی بالا استفاده می کنند، راحتی برتر با حجم کمتر نسبت به بسته های قدیمی به دست آمده است. به این ترتیب بند های شانه دیگر مانع حرکات ورزشی نمی شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه ظرفیت کوله پشتی (و وزن بار) بیشتر باشد، بالشتک‌تر و حجیم‌تر خواهد بود. اما امروزه، شکل آناتومیک آنها به این معنی است که طرح‌های بسته‌های باکیفیت حجم بسیار کمتری را بدون از دست دادن بالشتک و راحتی به دست می‌آورند.

3. پنل پشتی و قاب

این امر به محض نیاز به یک کوله پشتی با ظرفیت بالا ضروری است.
میزان صلبیت مناسبی را برای سیستم فراهم می کند تا بار در جای خود باقی بماند و کوله پشتی پایدار باشد. همچنین از پشت شما حمایت می کند و از آن در برابر اجسام تیز محافظت می کند. بسیاری از مدل ها دارای یک قاب سفت و سخت هستند.

عینک کوهنوردى اوکلی کد OKLEY004

یکی از مشکلات کلاسیک کوله پشتی در آب و هوای گرم گرم شدن بیش از حد و تعریق است. طرح های تهویه ای که برندهای باکیفیت اسنوهاوک اخیراً طراحی کرده اند این مشکل را به حداقل می رساند، زیرا همه بسته های با کیفیت دارای کانال های تهویه هستند و با مواد جاذب عرق ساخته شده اند.

بهترین تهویه با فضایی در پشت پشتی به دست می آید، مانند کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک مدل 60 لیتری کدSN5444 که پشت را از کوله پشتی جدا می کند و از تماس کامل جلوگیری می کند و اجازه می دهد هوا جریان کامل پیدا کند.

عینک کوهنوردى اوکلی کد OKLEY004

اندازه کوله پشتی

اکنون که مشخص شده است که طراحی کمربند کمر، تسمه های شانه و تکیه گاه کاملاً متناسب با آناتومی شما چقدر مهم است. به راحتی می توان درک کرد که چرا کوله پشتی ها دارای اندازه هستند.
البته وقتی از اندازه ها صحبت می کنیم، منظور از ظرفیت و حجم بار کوله پشتی نیست. بلکه به اندازه پشتی، بند شانه و کمربند اشاره می کنیم.

اندازه، معمولاً به طول کمر اشاره دارد، اما این به نسبت عرض و مهمتر از آن، طول کمربند کمری را تحت تأثیر قرار می دهد.
هنگام نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک، طول بند کمر معمولاً مشکلی نیست زیرا می توان آن را به گونه ای تنظیم کرد که متناسب با اکثر سایزها باشد. با این حال، باید بررسی کنید که قسمت کمربند کمری به درستی پیچیده شود. در غیر این صورت نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد. اگر خیلی کوچک باشد، احتمالاً می‌توانید کمربند را کمانش کنید، اما قسمت بالشتک‌شده قادر به تحمل بار نیست.

همه کوله‌ها در اندازه‌های مختلف نیستند: بسته‌های زیر سی لیتر به ندرت دارای اندازه هستند، مگر اینکه بسیار فنی باشند، در حالی که بسته‌هایی با ظرفیت بزرگ‌تر گاهی دارای پانل‌های پشتی قابل تنظیم هستند که با طول‌های مختلف پشتی سازگار می‌شوند.

کوله پشتی های کوهنوردی چه ویژگی هایی دارند?

اینها محبوب ترین و همه کاره ترین کوله پشتی ها برای استفاده از بهار تا پاییز هستند.

برخی از آن‌ها صرفاً برای پیاده‌روی طراحی شده‌اند، اما در یک حجم مشخص، اکثریت قریب به اتفاق از نظر ویژگی‌ها بسیار شبیه به مواردی هستند که برای کوهنوردی و کوهنوردی استفاده می‌شوند – نگهدارنده‌های تبر یخ، جا بطری‌های آب، تسمه‌های تشک خواب.

با این حال، یک کوله کوهنوردی از نظر شکل با دومی متفاوت است: نسبت به کوله های کوهنوردی فنی کمتر، باریک تر، لوله ای و با پایه کوچکتر است. پهن تر و یکنواخت تر است که بارگیری و استفاده از فضای داخلی را آسان تر می کند.

از آنجایی که این نوع کوله پشتی ها معمولاً با تسمه استفاده نمی شود، کمربند کمری نیازی به قرار گرفتن در ارتفاع بالای یک کوله کوهنوردی ندارد و بنابراین برای راحتی و بارگذاری اندازه می شود.

اکثر کوله پشتی های کوهنوردی، اگر نگوییم همه، دارای جیب‌های داخلی و خارجی، دریچه‌های جانبی هستند و برخی دارای یک غلاف هیدراتاسیون داخلی برای مخزن و درگاه خروج لوله هستند.

در مورد وزن، اگر به دنبال کوله پشتی های سبک وزن هستید، مهم است که وزن کم پک با مواد و طراحی سبک تر به دست آید و نه برش های ساختاری. معجزه وجود ندارد: اگر یک کوله پشتی بسیار سبک باشد، بریدگی ساختاری نداشته باشد و همچنین مقاوم باشد، برای جدیدترین مواد و طراحی نوآورانه باید هزینه پرداخت کرد.

اگر فقط می توانستیم یک وسیله جانبی کوله پشتی را انتخاب کنیم، آن کاور باران بود. زیرا در حالی که اکثر کوله پشتی ها در برابر آب مقاومت می کنند، اما کاملاً ضد آب نیستند، به خصوص در درزها. هیچ چیز بدتر از این نیست که در بدترین لحظه تمام لباس ها، غذا و کیسه خواب شما خیس باشد. برخی از مدل ها دارای پوشش بارانی داخلی در یک جیب هستند، برخی دیگر ندارند.

انواع کوله پشتی با توجه به ظرفیت

نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک ظرفیت بستگی به فعالیت و موادی دارد که باید حمل کنید.

1. زیر بیست لیتر
. ظرفیت بار آنها بسیار کم است و به جز فعالیت های خاص مانند تریل دویدن، فقط برای فعالیت هایی مانند پیاده روی تابستانی یا مسیرهای کوتاه استفاده می شود.

به دلیل ظرفیت کمی که دارند، احتمالاً کمربند نخواهند داشت اما ممکن است یک بند ساده داشته باشند.

بسته‌های زیر بیست لیتر برای کوهنوردی توصیه نمی‌شود، زیرا نمی‌توانید همه وسایل اولیه خود را جا دهید و این ممکن است باعث شود وسایل ایمنی ضروری را در خانه رها کنید.

کیف کمری کوله شو اسنوهاک مدل 5 لیتری کد 6012-SN کوله پشتی ای است که استفاده شهری را با سفرهای یک روزه کوتاه در کوهستان ترکیب می کند.

2. بیست تا چهل لیتر

مناسب برای سفرهای یک روزه، معمولاً کوله‌های روز چند منظوره برای کوهنوردی هستند. بار معمولاً شامل لباس گرم، مقداری غذا و آبرسانی و موارد ایمنی و فنی در صورت لزوم مانند تبر یخ، تیرک (اما نه کیسه خواب، وسایل آشپزی و غیره) است.

. تسمه سبک است، زیرا بار هنوز نسبتاً کم است.

3. چهل تا شصت و پنج لیتر

اینها پرکاربردترین کوله پشتی ها برای کوهنوردی هستند. کمربند قسمت مهمی از طراحی است. ایده آل برای خوابیدن یا سفرهای چند روزه با استفاده از کلبه هایی که نیازی به کیسه خواب ضخیم ندارند.
تا بیش از یک دهه پیش، سفرهای چند روزه که به همه وسایل، از کیسه خواب گرفته تا وسایل آشپزی نیاز دارند. به این معنی بود که به یک کوله پشتی با ظرفیت بیش از 65 لیتر نیاز دارید. اما امروزه مواد پیشرفته به معنای لباس، اجاق گاز، چادر، کیسه خواب و غیره وزن می کنند. و نیمی از وزن را بدون کاهش کارایی اشغال می کنند. این بدان معناست که شما می توانید حجم کوله پشتی را تا حد زیادی کاهش دهید. و یک بسته با ظرفیت 40-65 لیتر در حال حاضر محبوب ترین است.

به این فکر کنید که سه تی شرت نخی در مقایسه با سه پیراهن تکنیکی یا یک شلوار کوهنوردی مدرن در مقایسه با شلوارهای سنگین تر گذشته چقدر فضا را اشغال می کند. یک چادر می تواند کمتر از نصف را اشغال کند و وزن داشته باشد. یک اجاق گاز شامل جعبه آن، با گاز و لوازم جانبی، وزن و اشغال می کند که فقط یک کارتریج گاز با طراحی قدیمی تر است.

کوله پشتی ها معمولا دارای بندهای جانبی برای تنظیم و فشرده سازی هستند. به این ترتیب، می توانید ظرفیت را با بار تطبیق دهید تا آن را متعادل و در جای خود نگه دارید. این بدان معنی است که می توانید با خیال راحت یک کوله پشتی را با نیمی از بار حمل کنید. و از آن به عنوان کوله روز استفاده کنید.

4. بیش از شصت و پنج لیتر

اینها کوله پشتی های سنگین هستند کوله ها می توانند تا 100 لیتر ظرفیت داشته باشند و برای سفرهای طولانی یا رویکرد کمپ پایه طراحی شده اند. پانل پشتی، قاب و کمربند کمری بزرگ هستند و به راحتی بار را حمل کرده و احساس وزن را به حداقل می‌رسانند.

همانطور که اشاره کردیم، چندین سال پیش از این کوله پشتی های سایز برای سفرهای خودکفا و چند روزه استفاده می شد. اما امروزه یک کوله پشتی بین 45 تا 65 لیتر در بیشتر موارد به اندازه کافی بزرگ است.
فراموش نکنید که همیشه این قانون کلی را در نظر داشته باشید. کوله پشتی هایی را بین 45 تا 65 لیتر برای پیاده روی انتخاب کنید. اگر نه، یک وظیفه سنگین را در نظر بگیرید. هرگز وسایل ضروری را به خاطر حجم کوله پشتی نگذارید…

هدف ما اطلاعات برای نحوه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اسنوهاک می باشد تجرییات خود را از کوهنوردی با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *