کوهنوردی

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟ داشتن کفش خوب برای پیاده روی ضروری است. اما برای اطمینان از راحتی و محافظت، انتخاب جوراب پیاده روی شما به همان اندازه مهم است. یکی بدون دیگری نمی شد!

حالا بیایید ببینیم که جوراب کوهنوردی مناسب چه ویژگی های دارد.

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب جوراب کوهنوردی با کیفیت

پیاده‌روی شدید در طول کوهنوردی می‌تواند به سرعت آسیب‌ های خود را به پای ما وارد کند: اصطکاک مکرر و تعریق بیش از حد می‌تواند منجر به تاول، گرمازدگی یا برعکس سرد شدن شود… طیف وسیعی از ناراحتی‌ ها وجود دارد که می‌تواند مسیر شما را دشوار یا حتی سریع کند. اگر پاهای خود را به درستی تجهیز نکنید، تجربه بدی را خواهید داشت.

به همین دلیل است که هنگام انتخاب جوراب کوهنوردی خود، به ویژه بر روی دو معیار زیر، تمرکز بر کیفیت ضروری است:

  • راحتی: جوراب ها رابط بین پا و کفش شما هستند. آنها راحتی را تضمین می کنند و از پوست شما در برابر اصطکاک در برابر کفش محافظت می کنند، بنابراین خطر ایجاد تاول را کاهش می دهند.
  • تنظیم حرارتی: بسته به موادی که با آن ساخته می شوند، جوراب ها به شما این امکان را می دهند که رطوبت و گرما را در فصل تابستان از بین ببرید یا در فصول سرد پای خود را گرم نگه دارید.

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

جنس:

برای بهینه سازی این راحتی، انتخاب جنس جوراب های کوهنوردی شما ضروری است. این بستگی به حساسیت پاهای شما به اصطکاک، تمایل شما به عرق کردن یا عدم تعریق و همچنین شرایط آب و هوایی که در آن پیاده روی خواهید داشت، دارد!

دو دسته از مواد مورد استفاده در ترکیب جوراب های کوهنوردی وجود دارد:

مواد مصنوعی:

این مواد در طول زمان بادوام هستند. آنها اجازه تخلیه رطوبت خوبی را می دهند و به سرعت خشک می شوند، اما می توانند ظاهر بوی بد را تشویق کنند. آنها محافظت کافی از سرما را ارائه می دهند، اما هنوز از نظر حرارتی کمتر از مواد طبیعی مانند پشم هستند. به همین دلیل است که آنها ممکن است برای فصل تابستان مناسب تر باشند. از جمله این مواد:

1-پلی استر:

ارزان، مقاوم است و خاصیت ارتجاعی ایجاد می کند . مزیت این ماده این است که الیاف آن را می توان به صورت توخالی شکل داد تا خاصیت عایق حرارتی را افزایش دهد و یا به صورت سه لوبی برای افزایش سطح تماس آن با هوا و در نتیجه تسریع در سرعت خشک شدن . اما پلی استر که به تنهایی استفاده می شود، تعریق را از بین نمی برد و غرق در آب می شود، بنابراین اصطکاک و خطر ایجاد تاول را افزایش می دهد. پلی استر نیز باید بازیافت شود زیرا به خودی خود در محیط تجزیه نمی شود.

2-پلی آمید:

این یک ماده کشسان و آبگریز است. این مزیت این است که به سرعت خشک می شود در حالی که در برابر کپک و قارچ مقاومت می کند. به دلیل مقاومت زیاد (حتی زمانی که فیبر خیس شود) عمدتاً در جوراب استفاده می شود.

نایلون نوعی پلی آمید است.

3-الاستین:

این الیاف مصنوعی یک ویژگی اضافی دارد: خاصیت ارتجاعی عالی آن . بنابراین، جوراب های حاوی الاستین کاملاً با شکل پا سازگار هستند. آنها راحتی بیشتری را فراهم می کنند و آزادی حرکت قابل توجهی را هنگام تمرین ورزشی فراهم می کنند.

مواد طبیعی:

این مواد از طبیعت می آیند و بنابراین هیچ آسیبی برای محیط زیست ندارند. به عنوان یک قاعده کلی، آنها دارای خواص تنظیم کننده حرارت و تنفس بسیار خوبی هستند. بنابراین مواد طبیعی کاملاً برای فصول سرد مناسب هستند. از جمله این مواد می بینیم:

1-پشم:

این ماده ضروری برای زمستان است. این الیاف طبیعی چه از گوسفند، چه بز یا حتی آلپاکا باشد، بهترین عایق حرارتی است. هر چه درصد آن در ترکیب جوراب بیشتر باشد، عایق بودن جوراب بیشتر است و احساس گرما را ایجاد می کند . علاوه بر این، پشم دارای قابلیت جذب رطوبت و جذب قوی است و به شما امکان می دهد همیشه خشک بمانید.

وقتی می دانیم رطوبت ظاهر تاول ها و احساس سرما را تشدید می کند، نباید از این جزئیات غافل شویم! اما جوراب های پشمی را می توان در تابستان نیز پوشید زیرا ماده ای عایق و تنظیم کننده دما است. اگر پاهای شما تمایل به عرق کردن دارند، پشم برای جذب رطوبت و محدود کردن بو مناسب است.

2-پنبه:

این ماده بیشترین استفاده را در ساخت جوراب دارد زیرا الیاف آن پس از بافته شدن بسیار مقاوم و راحت هستند. این ماده ای است که به راحتی قابل شستشو و نسبتاً بادوام است. جوراب های نخی را می توان هر روز و در تمام فصول سال پوشید، اما برای انجام یک ورزش فشرده مانند پیاده روی مناسب نیستند. در واقع پنبه رطوبت را به خود جذب می کند و غرق آب می شود که پدیده اصطکاک را افزایش می دهد و احساس سرما را ایجاد می کند.

نترسید، زمانی که انتخاب می کنید مجبور نخواهید بود بین مواد مصنوعی و مواد طبیعی تصمیم بگیرید! آنها اغلب برای ساخت جوراب ترکیب می شوند: آنها در درصدهای بالاتر یا پایین تری یافت می شوند و بنابراین انتخاب شما باید با توجه به ویژگی های فنی مورد نظر شما انجام شود.

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

چگونه یک جوراب کوهنوردی با کیفیت را تشخیص دهیم؟

امروزه تکنیک های طراحی زیادی وجود دارد که به شما امکان می دهد مدل های جوراب باکیفیت را برای پیاده روی به دست آورید:

جوراب پنجه بدون درز:

ضخامت اضافی ناشی از وجود درزها، پدیده اصطکاک و فشرده شدن را افزایش می دهد و در نتیجه می تواند باعث ایجاد تاول و درد شود. برای از بین بردن این ناراحتی ها، بهتر است جوراب های بدون درز را انتخاب کنید.

مناطق تقویتی:

جوراب های کوهنوردی با کیفیت دارای تقویت کننده هایی هستند که می توانند روی انگشتان پا، پاشنه پا و مچ پا قرار بگیرند. آنها با افزودن الیاف خاصی به این قسمت ها ساخته می شوند که اغلب به صورت حلقه ای بافته می شوند تا جلوه ای ضخیم و نرم ایجاد کنند. این امر راحتی مطلوب، کاهش اصطکاک و طول عمر جوراب های پیاده روی شما را تضمین می کند!

مناطق تهویه شده:

برعکس، برخی از نواحی جوراب‌ های پیاده‌روی با کیفیت نازک‌تر هستند تا عرق را از بین ببرند و حداکثر تهویه را فراهم کنند. آنها اغلب در دم پا، کناره های پا یا ساق پا یافت می شوند، جایی که اصطکاک کمتر است. تهویه بهتر، پاها از تاول و بوی بد محافظت می شود.

سایز بندی از 2 تا 2:

بسیاری از برندهای جوراب کوهنوردی سایزهای مختلفی از 4 تا 4 (مثلاً 40 تا 43)، 3 تا 3 یا حتی اندازه های بیان شده با حروف (S، M، L، و غیره) را ارائه می دهند. این سیستم اندازه گیری به تولید کنندگان اجازه می دهد تا صرفه جویی زیادی در تولید داشته باشند. از سوی دیگر، مشکلات جدی در دقت اندازه ایجاد می کند. در صورتی که سایز از 4 به 4 برسد، فردی که سایز 41 می پوشد باید همان جورابی را انتخاب کند که سایز 44 می پوشد.

پوشیدن جوراب با اندازه نامناسب می تواند به سرعت منجر به ناراحتی شود: خیلی کوچک، فشرده سازی باعث درد می شود و چین و چروک های خیلی بزرگ ظاهر می شوند و خطر ظاهر شدن تاول را افزایش می دهند.

برای اطمینان از انتخاب درست، جوراب‌ های فنی خاصی را برای پیاده‌روی انتخاب کنید که اندازه‌ های آن‌ها حداکثر از 2 تا 2 متغیر است (35-36، 37-38، 39-40 و غیره). اگر سایز شما بین دو سایز است، مثلاً 41.5، سایز زیر را انتخاب کنید، یعنی 41. در نهایت، اگر الاستین در ترکیب جورابی که انتخاب می کنید باشد، به لطف خاصیت کشسانی که دارد، کاملاً با پای شما سازگار می شود.

پاشنه های نیمکره ای:

پاشنه انسان به شکل نیم کره است. برای صرفه جویی در مواد، مارک هایی که جوراب های با کیفیت پایین طراحی می کنند، پاشنه های تخت می سازند. این تکنیک اجازه نمی دهد جوراب ها با فرم پاشنه هماهنگ شوند و در نتیجه به درستی در جای خود نمی مانند و تمایل دارند زیر پای شما بلغزند. بنابراین جوراب هایی که با پاشنه نیمکره طراحی شده اند را ترجیح دهید!

جوراب مناسب برای پای چپ و راست:

یکی از اهداف اصلی جوراب های تکنیکی این است که با انطباق با شکل پا تا حد امکان به آن نزدیک شود. از آنجایی که پاها نامتقارن هستند، مدل‌های باکیفیت یک جفت جوراب آناتومیک را به شما پیشنهاد می‌کنند که از دو جوراب متفاوت با یک جوراب برای پای راست و یکی برای پای چپ تشکیل شده است.

بدون توجه به شکل پاها و ساق پا، تناسب بسیار دقیق تر می شود. وجود یک باند نگهدارنده نوارهای نگهدارنده مناطقی هستند که الاستین عمدتاً در آنها یافت می شود. آنها را می توان در دم پا، مچ پا یا ساق پا یافت. همانطور که در بالا دیدیم، الاستین از خاصیت ارتجاعی بالایی برخوردار است و این نوارها تضمین می کنند که جوراب شما به خوبی در جای خود باقی می ماند.

جوراب ضد تاول:

این نوع جوراب که به آن “دو پوسته” نیز می گویند، جایگزین خوبی است زیرا طراحی دولایه آنها اجازه می دهد تا اصطکاک بین این دو لایه به جای روی پای شما منتقل شود. اما مراقب باشید، این نوع جوراب ها می توانند ضخیم تر باشند. جوراب دو پوسته ضد تاول مونه مدل TWIN TREK دارای طراحی است که تاول ها را تا حد زیادی کاهش می دهد و در عین حال حداکثر راحتی را برای شما فراهم می کند. این نوع جوراب ها را می توان در موارد شدید استفاده کرد، اما در موارد دیگر، جوراب هایی با تقویت کننده های با کیفیت کافی است.

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

چه ارتفاعی از جوراب برای پیاده روی انتخاب کنیم؟

هنگام پیاده روی، فرض می کنیم که جوراب باید حداقل با یقه کفش برابر باشد تا از اصطکاک مستقیم با پوست جلوگیری شود. جوراب های کوهنوردی دارای سه ارتفاع هستند:

  1. جوراب‌های «پایین» که درست بالای مالئول متوقف می‌شوند و با کفش‌های «بالا پایین» پوشیده می‌شوند.
  2. جوراب‌های میانی که تقریباً 3 تا 5 سانتی‌متر بالای مالئول می‌ایستند و با کفش‌های «بالا متوسط» پوشیده می‌شوند.
  3. جوراب های “بالا” که درست زیر ساق پا می ایستند و با کفش های “بالا” پوشیده می شوند.

اما قطعاً می‌توانید جوراب‌ های بلندتر، تا زیر زانو بپوشید، مخصوصاً برای محافظت از خود در برابر حملات گیاهی یا سرما.

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

هنگام پیاده روی چه ضخامتی از جوراب انتخاب کنیم؟

این انتخاب با توجه به پارامترهای مختلفی انجام می شود: اول از همه، باید جوراب هایی با ضخامت انتخاب کنید که پس از پوشیدن کفش باعث فشرده شدن پا نشود. سپس می توانید بر اساس شرایط آب و هوایی انتخاب خود را انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که برای گرم بودن نیازی به داشتن جوراب های خیلی ضخیم ندارید.

برعکس، جوراب‌های خیلی نازک می‌توانند پدیده اصطکاک با کفش‌ها و خطر تاول‌ های همراه با آن را افزایش دهند. در نهایت، واضح است که سطح راحتی خود را در نظر بگیرید! زیرا همه چیز به ویژگی های کفش شما نیز بستگی دارد (نرم و سبک برای مسیرها، سنگین و سفت برای پیاده روی).

جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

آیا تفاوتی بین جوراب کوهنوردی مردانه و زنانه وجود دارد؟

اکثر تولید کنندگان جوراب ها را با انتخاب رنگ و اندازه تشخیص می دهند. اما از آنجایی که پاهای زنانه و مردانه از نظر ساختار یکسان هستند، طراحی مدل برای مردان و مدل برای زنان توجیه فنی ندارد. به عبارت دیگر، موضوع رنگ هاست!

مهم ترین چیز این است که یک جفت جوراب در سایز پای خود بپوشید و در نتیجه مدل هایی با سایز 2 در 2 انتخاب کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “جوراب مناسب کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد راهنمای خرید جوراب کوهنوردی را ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *