کوهنوردی

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

حتی اگر فقط کمل بک خود را (که به آن مثانه یا مخزن آب یا کیسه آب نیز می گویند) با آب پر کنید، می تواند محل پرورش کپک باشد. ظروف پلاستیکی نرم، لوله های محصور و نازل های آشامیدنی اغلب آب را به دام می اندازند و به سختی خشک می شوند. باکتری هایی که در این آب نشسته رشد می کنند. می توانند شما را بیمار کنند یا در بهترین حالت طعم بدی خواهند داشت. برای تازه نگه داشتن طعم آب و جلوگیری از بیماری، کیسه آب خود را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید به خوبی خشک کنید و به طور مرتب آن را عمیقا تمیز کنید تا از تجمع مضر جلوگیری شود. نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن بسیار مهم است.

علاوه بر سلامت شخصی، تمیز کردن پک هیدراتاسیون شما برای افزایش طول عمر وسایل شما مهم است. کپک می‌تواند تخریب پلاستیک را تسریع کند، شما را مجبور به تعویض نازل‌ ها به دفعات بیشتر کند یا از شما بخواهد که کمل بک خود را به طور کامل تعویض کنید.

نحوه نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن:

پاک کننده، صابون ظرفشویی، برس و وسایل کمک خشک کن

آب گرم و پاک کننده را با هم مخلوط کنید، سپس سیستم را پر کنید.

خیس کنید و آبکش کنید، سپس بشویید و آبکشی کنید.

اجازه دهید در هوا خشک شود.

لوازم پاکسازی کیسه اب

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

اگر لوازم مناسبی در دسترس داشته باشید، احتمالاً مخزن خود را بیشتر تمیز می کنید. تجهیزات خاصی مورد نیاز نیست، اما اگر می‌خواهید کار را آسان‌تر و کامل‌تر کنید، داشتن ابزارهایی که برای این کار طراحی شده‌اند مفید است.

راه حل های تمیز کردن

شما به یک صابون ظرفشویی ملایم به اضافه هر یک از محلول های پاک کننده زیر نیاز دارید:

 • قرص های تمیز کننده مخزن: بدون نیاز به اندازه گیری. فقط کافی است یک تبلت را که به طور خاص برای از بین بردن رسوباتی که می توانند در سیستم هیدراتاسیون شما در طول زمان ایجاد شوند، وارد کنید.
 • جوش شیرین: یک پاک کننده همه جانبه که در برابر بو موثر است. پلاتیپوس ¼ فنجان جوش شیرین در ¾ فنجان آب به ازای هر لیتر حجم در مخزن را توصیه می کند.
 • سفید کننده خانگی: باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. Platypus استفاده از 2 تا 5 قطره سفید کننده خانگی بدون عطر را در هر لیتر آب توصیه می کند. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن کاملتر می توانید سفید کننده و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید.
 • آب لیمو: به خنثی کردن بوهای واقعا قوی کمک می کند. Platypus استفاده از ¼ فنجان آب لیمو در هر لیتر آب را توصیه می کند. همچنین می توان آن را با سفید کننده و/یا جوش شیرین ترکیب کرد، اما باید دهانه مخزن را از خود دور کنید زیرا آب لیمو و جوش شیرین واکنش گازدار ایجاد می کنند.
 • قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی: اگرچه به طور خاص برای سیستم هیدراتاسیون ساخته نشده اند، اما توسط برخی افراد به عنوان قرص های تمیز کننده جایگزین ارزان قیمت استفاده می شود.

ابزار تمیز کردن

 • برس های تمیز کردن مخزن و لوله آبخوری: این برس ها می توانند به شما کمک کنند تا با موفقیت بیشتری وارد تمام گوشه ها شوید.
 • پد تمیز کردن آشپزخانه یا برس اسکراب: احتمالاً از قبل اینها را در خانه دارید، اما ممکن است به همه مکان‌ های صعب العبور دسترسی نداشته باشند.
 • طناب گره دار: طناب باید بلندتر از لوله نوشیدنی شما باشد و گره باید به اندازه ای بزرگ باشد که به خوبی در داخل آن قرار گیرد. به سادگی طناب را بکشید و در طول فرآیند شستشو چند بار از طریق لوله گره بزنید.

کمک به خشک کردن

نکته کلیدی این است که کمل بک را کاملا باز نگه دارید تا هوا به گردش درآید. بهتر است کمل بک را آویزان کنید یا وارونه قرار دهید تا آب از آن خارج شود.

 • آویز مخزن : اکثر آنها برای هر کیسه ابی مناسب هستند، اما تعداد کمی از آنها فقط با مدل های مخزن خاصی سازگار هستند.
 • گیره لباس: و رخت آویز
 • همزن آشپزخانه: آن را داخل آن بکشید تا مثانه کاملاً باز بماند.
 • دستمال کاغذی: مخزن را با مقداری پر کنید تا کاملاً باز بماند.

تمیز کردن و شستشوی کیسه آب

این یک فرآیند دو مرحله ای است. ابتدا محلول پاک کننده را مخلوط کرده و اضافه می کنید تا آلودگی ها در سراسر سیستم خنثی شود. سپس با صابون ظرفشویی بشویید تا بقایای محلول پاک کننده پاک شود.

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

1- محلول تمیز کردن را اضافه کنید

 1. کیسه آب را با آب گرم پر کنید (نه آنقدر داغ که شما را بسوزاند)، یک قرص تمیزکننده (یا مواد تمیزکننده خانه خود را) اضافه کنید، آن را ببندید و تکان دهید.
 2. مخزن را بالا بیاورید و اجازه دهید لوله در سینک فرو رود. سپس دریچه گاز گرفتن را باز کنید تا ببینید که آب از آن خارج می شود. این تضمین می کند که کل سیستم مخزن با محلول تمیز کننده در تماس است.
 3. آن را کنار بگذارید و بگذارید خیس بخورد. اگر قرص‌های تمیزکننده مخزن دارید، دستورالعمل‌ها معمولاً به آن می‌گویند که پنج دقیقه بماند. اگر از مخلوطی از مواد خانگی استفاده می کنید، حدود 20 دقیقه صبر کنید. سپس سیستم را تخلیه کنید.

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

2- با صابون ظرفشویی بشویید، سپس آبکشی کنید

 1. کمل بک و لوله را دوباره پر کنید، این بار با مخلوطی از آب گرم و کمی صابون ظرفشویی.
 2. داخل کمل بک را تمیز کنید؛ سپس قسمت داخلی لوله را بشویید. اگر دریچه گاز گرفتن را بردارید، این کار آسان تر است، که می توانید آن را جداگانه تمیز کنید.
 3. همه چیز را کاملاً بشویید.

نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن

3- خشک کردن هوا

 1. همه قطعات (لوله، مخزن و شیر گاز) را جدا کنید.
 2. مخزن خود را روی چوب لباسی آن قرار دهید یا آن را به صورت عمودی قرار دهید تا خشک شود.
 3. لوله خود را آویزان کنید و دریچه گاز گرفتن را کنار بگذارید. برخی از چوب لباسی ها دارای گیره لوله ای هستند. همچنین می توانید لوله را روی یک چوب لباسی یا یک نوار افقی قرار دهید.

اگرچه استفاده از حمام وسوسه انگیز است، زیرا برایتان مهم نیست که چند قطره در آنجا چکه کنید، اما بهتر است مکانی غیر مرطوب و دور از راه برای خشک کردن پیدا کنید. سپس به همه چیز موجود در سیستم کیسه اب زمان کافی بدهید تا کاملا خشک شود، زیرا دور گذاشتن آن با حتی مقدار کمی رطوبت داخل باعث رشد کپک می شود.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “نحوه شستن کمل بک و ضد عفونی کردن آن” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد چگونه از کیسه آب کوهنوردی (کمل بک) استفاده کنیم؟ را بینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *