دسته‌بندی نشده

معرفی قله های ایران

معرفی قله های ایران

قصد شناخت قله های ایران را دارید؟ در این مقاله ما به معرفی قله های ایران برای کوهنوردی میپردازیم.

با کمال تعجب، ایران زمینی کاملاً هموار یا بیابانی نیست. 55 درصد ایران کوهستانی است و بیش از 100 قله آن بلندتر از 4000 متر است. کوه های ایران به چهار گروه تقسیم می شوند: رشته کوه البرز در شمال، رشته زاگرس در غرب، رشته کوه های شرقی و کوه های مرکزی. قله‌های آتشفشانی مانند دماوند، سبلان، تفتان و… وجود دارند که غارهای عجیب و چشمه‌ها و آبگرم ها زیبایی بیشتری به کوه ها بخشیده‌اند.

بد نیست بدانید که شواهدی از جوامع اولیه و سکونتگاه‌های شهری در کوه‌های زاگرس پیدا شده است. از این رو طبیعت زیبا و همچنین جاذبه های فرهنگی و تاریخی کوه های ایران قابل توجه است. جدول زیر بیست کوه مرتفع ایران را نشان می دهد. این یک لیست مختصر است و می توان کوه های زیادی را به آن اضافه کرد.

بلندترین قله های ایران

معرفی قله های ایران

دماوند، بلندترین کوه آتشفشانی آسیا

در میان معرفی قله های ایران دماوند حرف اول را میزند، دماوند در رشته کوه البرز میانی و در جنوب مازندران قرار دارد. این قله 5610 متر ارتفاع دارد و بلندترین قله در بین رشته‌کوه‌های ایران و دومین قله مخروطی شکل پس از فیجی در ژاپن است.

این کوه در فرهنگ ایرانی نماد صلابت، سربلندی و شکوه است. شاعران ایرانی وقتی می خواهند از ایستادگی و مبارزه با دشمن صحبت کنند، در اشعار خود از واژه دماوند استفاده می کنند.

حداقل دمای هوا در ارتفاعات دماوند در زمستان ها تقریباً 60 درجه زیر صفر و در تابستان ها یک تا دو درجه زیر صفر است. همچنین سرعت طوفان در دماوند گاهی تا 150 کیلومتر بر ساعت نیز می رسد. سرعت باد در کوهپایه ها گاهی به 70 کیلومتر در ساعت می رسد.

همچنین فشار هوا در قله دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا است. همچنین بلندترین نقطه در خاورمیانه و بلندترین آتشفشان در آسیا است. این یک آتشفشان بالقوه فعال است زیرا فومارول هایی در نزدیکی دهانه قله وجود دارند که گوگرد منتشر می کنند.

معرفی قله های ایران

علم کوه

یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران است. قله علم کوه با 4848 متر ارتفاع پس از دماوند دومین نقطه مرتفع ایران است. علم کوه در استان مازندران قرار دارد و برای علاقه مندان به گل و گیاه و همچنین باغداری مانند بهشت است.

بنابراین هر ساله در فصل بهار تورهای گیاهی مختلفی در علم کوه برگزار می شود. کوهی معروف است و شهرت آن به دلیل سختی کوهنوردی است. دیواره شمالی آن مسیر سخت و فنی برای صعود است.

معرفی قله های ایران

سبلان

کوه سبلان با 4811 متر ارتفاع، سومین آتشفشان مرتفع و گسترده‌ترین آتشفشان بین کوه‌های ایران در استان اردبیل است. چشمه های آب گرم و معدنی به اندازه بازدیدکنندگان، مردم محلی را به خود جذب می کنند.

گردشگران برای غواصی در آبگرم های گرم و رهایی از بیماری های خود به شهرستان سبلان سفر می کنند. به عبارت دیگر، چشمه های گوگردی گرم آن، قدرت شفابخشی زیادی به ویژه در برابر بیماری های پوستی دارد.

این کوه به خاطر چشم انداز زیبای خود شناخته شده است و یکی از کوه های مقدس مهم است. بر اساس برخی باورها، کوه سبلان سال‌ها محل تعمق زرتشت بوده است، بنابراین سبلان در آیین زرتشتی مکانی مقدس است. عشایر شاه ساوان در تابستان در اطراف سبلان زندگی می کنند. بر اساس باورهای عشایری، وقتی همه برف ها آب شوند، دنیا نابود می شود.

معرفی قله های ایران

تخت سلیمان

تخت سلیمان به معنای تخت سلیمان است. بر اساس افسانه های محلی، سلیمان از بلقیس (نام قدیمی دختران در ایران) خواست تا با او ازدواج کند. بلقیس گفت که سلیمان باید بلندترین قلعه را در سردترین منطقه بسازد تا همسرش را بپذیرد. سلیمان که می توانست با حیوانات صحبت کند از آنها خواست که بروند و سردترین نقطه را جستجو کنند.

کوه بلقیس در نزدیکی تخت سلیمان واقع در آذربایجان غربی شهرستان تکاب
آن شب همه حیوانات برگشتند به جز هدهد (به فارسی نام پرنده). صبح هدهد برگشت و گفت جایی پیدا کردم که خیلی سرد بود. دیشب بخاطر هوای سردش بالهایم وز شد. بنابراین مجبور شدم تا صبح آنجا بمانم و منتظر آفتاب باشم. بنابراین سلیمان آنجا را به عنوان بلندترین و خنک ترین مکان انتخاب می کند و قلعه ای می سازد. تخت سلیمان قله ای است بسیار ناهموار و دامنه های آن را صخره/سوزن پوشانده است. پس اگر به کوهنوردی علاقه دارید باید تخت سلیمان را تجربه کنید.

معرفی قله های ایران

کوهنوردی تجربه ای بسیار زیبا میباشد که نیاز به تجهیزات عالی دارد برای دیدن تجهیزات کوهنوردی به سایت اسنوهاک مراجعه کنید.

آزاد کوه

در بین معرفی قله های ایران آزاد کوه با ارتفاع 4375 متر قله صخره ای غول پیکری است که از جنوب رشته کوه های البرز مرکزی برمی خیزد. دامنه های شرقی، شمالی و غربی آزاد کوه از صخره های شیب دار با ارتفاع بیش از 500 متر تشکیل شده است. در تابستان، هوا به طور کلی صاف است و رعد و برق های جداگانه رخ می دهد. در تعطیلات آخر هفته می توانید کوهنوردان زیادی را ببینید که به سمت آزادکوه می روند. بنابراین، اگر علاقه مند به لذت بردن از مناظر در کنار تجربه کوهنوردی هستید، می توانید به راحتی به آنها بپیوندید.

معرفی قله های ایران

زردکوه

زردکوه بختیاری ناحیه ای کوهستانی در شمال غربی زنجیره زاگرس است که در جنوب غربی ایران قرار دارد. این کوه بیش از ۴۲۲۱ متر بالاتر از کوه دنا قرار دارد و دومین کوه مرتفع رشته‌کوه‌های زاگرس محسوب می‌شود.

این کوه در فرهنگ ایرانیان اهمیت دارد زیرا به نوعی محل زندگی عشایر بختیاری است. ایران منبع اصلی عشایر در جهان است. عشایر بختیاری قشلاق ها را در دشت های شرق خوزستان و ییلاق را در نواحی غربی چهارمحال و بختیاری می گذراند.

این مردم با سنت ها و سبک زندگی خاص خود یکی از دیدنی ترین جاذبه های این منطقه هستند. زندگی اخلاقی و سنت های خاص می تواند گردشگران دیدنی و بازدیدکنندگان خارجی و حتی داخلی باشد. سخت ترین راه عشایری کشور محسوب می شود.

معرفی قله های ایران

قله آتشفشانی تفتان

تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال بین کوه های ایران است. گوگرد همیشه از سه دهانه آتشفشانی این کوه منتشر می شود. در ورودی حفره های آتشفشانی، صخره های گوگردی خالص فراوان است. اگر مواد شیمیایی قله آتشفشانی تفتان با آب مخلوط شود، می تواند ماده سمی خطرناکی به نام اسید سولفوریک تولید کند. این کوه عجیب در جنوب شرقی ایران در خاش در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

تفتان با قله های متعدد بلندترین کوه بلوچستان است. تفت در زبان فارسی به معنای گرما است، به همین دلیل به این کوه که گاهی بخار از خود بیرون می دهد، تفتان می گویند. گردشگرانی که برای کوهنوردی به تفتان سفر می کنند این فرصت را دارند که از روستاهای اطراف دیدن کنند و از سنگ نگاره های روی سنگ دیدن کنند. وقتی خطی وجود ندارد، مردم مطالب خود را به زیبایی بیان می کردند. قطعه سنگی خاصی را تراشیدند و شیوه زندگی و آداب و رسوم و سنت های خاص خود را به دیگران منتقل کردند.

معرفی قله های ایران

شیر کوه

قله شیر کوه قله ای مرتفع (4050 متر) در بخش مرکزی ایران در حدود 40 کیلومتری جنوب غربی یزد است. شیرکوه و محله آن دارای آب و هوای سردی است، اگرچه این منطقه در آب و هوای گرم نیمه بیابانی قرار دارد.

بنابراین، به این معنی است که می توانید در یک روز روی برف اسکی کنید و همچنین از پیاده روی روی شن های داغ در بیابان های اطراف لذت ببرید، بنابراین شیر کوه به کوهی بزرگ و قدرتمند اطلاق می شود.

اگر به عنوان یک گردشگر می خواهید به قله برسید، باید از ساعت 6 صبح شروع کنید. پس از گذر از روستاها آبشاری مرتفع را می بینید. مکان خوبی برای صبحانه و استراحت است. حرکت به جلو برای حدود 4 یا 5 ساعت شما را به نزدیکترین مسیر به قله هدایت می کند.

معرفی قله های ایران

خلنو با ارتفاع 4383 متر

یکی دیگر از قله های ایران که برای صعود به مهارت و تجهیزات فنی کافی نیاز دارد، قله خالنو در میان رشته کوه مرکزی البرز در استان تهران است.

معرفی قله های ایران

کوه دنا با ارتفاع 4330 متر

گروه های کوهنوردی زیادی همه ساله برای صعود به قله های ایران در رشته کوه دنا به ویژه قله حوض دنا راهی استان کهکیلویه و بویراحمد می شوند. در فصول گرم سال صعود آسان خواهد بود.

معرفی قله های ایران

قله دوبرار یا قره داغ با ارتفاع 4200 متر

دو قله مجاور به نام دوبرار (به معنای دو برادر) در حد فاصل جاده هراز و فیروزکوه قرار دارند.

معرفی قله های ایران

چوپان با ارتفاع 4150 متر

یکی از قله های سه شاخ با خط الراس سنگی است که کوهنوردان زیادی در ماهان، کرمان و کل کشور به آن صعود کرده اند. این قله در نزدیکی ماهان قرار دارد.

قله پالون گردان با ارتفاع 4250 متر

یکی دیگر از قله های ایران که در رشته کوه البرز مرکزی و در مسیر قله های خالنو، سینه زا و نرگس قرار دارد. در تابستان می توانید از طریق باشگاه های کوهنوردی به این قله صعود کنید.

دو خواهر با ارتفاع 4250 متر

قله دو خواهر دو قله مرتفع در منطقه البرز مرکزی است که یکی در سمت غرب دماوند و دیگری در سمت شرق قله چپکارو قرار دارد.

دیوچال و آویدر با ارتفاع 4250 متر

صعود به این قله در بین قله های ایران بسیار سخت است و نیاز به شرایط فیزیکی کافی و تجهیزات حرفه ای با تجربه بالا دارد.

چپکارو با ارتفاع 4091 متر

یکی از قله های ایران است که صعود به آن بسیار سخت است.

آلانه سر با ارتفاع 4072 متر

کوه آلانه سر در رشته کوه علمکوه و در منطقه دلیر واقع شده است.

تزرجان با ارتفاع 4010 متر

ترزجان حتی در تابستان نیز قله ای برفی است که مردم محلی از آن به عنوان برف خانه استفاده می کنند. این قله در کنار کوه یزد شیرکوه قرار دارد

کوه پلوار با ارتفاع 4350 متر

این کوه همانطور که از نامش پیداست پل ارتباطی بین شهر کرمان و کویر شهداد محسوب می شود. مردم کرمان به آن پلوار کوهی یا دماوند کرمان نیز می گویند. این قله بین ماهان و شهداد قرار دارد.

قله های ایران با ارتفاعات بین 3000 تا 4000 متر

به غیر از کوه ها و قله های ایران که در این مقاله به آنها اشاره شد، قطعاً کوه های ارزشمند دیگری نیز در ایران وجود دارند که صعود به هر یک از آنها توانایی خاص خود را می طلبد.

هدف ما معرفی قله های ایران به شما عزیزان است اگر تجربه ای از کوهنوردی در ایران دارید با ما در میان بگذارید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “معرفی قله های ایران” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد بررسی خطرات کوهنوردی و توصیه های ایمنی را ببینید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *