دسته‌بندی نشده

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

انتخاب یک کیسه خواب می تواند یک تجربه گیج کننده باشد. ملاحظات زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت: پر یا الیاف مصنوعی؟ مومیایی راحت یا مستطیل جادار؟ و شاید گیج کننده ترین سوال از همه: کدام درجه بندی دما را باید انتخاب کنید؟ در زیر ملاحظات کلیدی از جمله سیستم‌های رتبه‌بندی EN و ISO ، نحوه ارزیابی کیف‌های غیر EN/ISO ، نحوه تأثیر طراحی بر گرما ، تأثیر پد خواب و موارد دیگر را بررسی می‌کنیم. ما حتی نکات مفیدی را برای به حداکثر رساندن گرما هنگام خواب در کوه در شب های سرد آورده ایم. برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب را ببینید.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

دسته بندی کیسه خواب بر اساس دما

قبل از پرداختن به نحوه رتبه بندی کیسه خواب ها، مهم است که دسته بندی ها را که بر اساس محدوده دما گروه بندی می شوند، درک کنید. در شرایط گرم و تابستان یا در ارتفاعات پایین تر، یک کیسه خواب تابستانی (32 درجه فارنهایت و بالاتر) می تواند راهی عالی برای صرفه جویی در وزن، فضا و هزینه باشد. اما به یاد داشته باشید که این خط را خیلی نزدیک نکنید – برای مثال، مکان‌ هایی مانند صحرای یوتا، هنوز هم ممکن است در شب کاملاً سرد باشند. ما قلب محدوده 3 فصل را بین 20 تا 32 درجه فارنهایت (و بالاتر) تصور می کنیم، که معمولاً برای اکثر کوله پشتی های تابستانی و فصل شانه به اندازه کافی گرم است، به خصوص در کوه های مرتفع که در ماه های تابستان دما می تواند به زیر صفر برسد. . به علاوه، کمی گرمای اضافی معمولا چیز بدی نیست. برای کمپینگ زمستانی و کوهنوردی (زیر 20 درجه فارنهایت)، یک کیسه خواب زمستانی واقعی یک ضرورت است. درجه حرارت مناسب برای ماجراجویی در هوای سرد بستگی به شرایط دارد.

کیسه خواب های تابستانی/کم ارتفاع: 32 درجه فارنهایت و بالاتر
کیسه خواب های 3 فصل: 20 تا 32 درجه فارنهایت
کیسه خواب در هوای سرد/زمستان: 20 درجه فارنهایت و کمتر

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

سیستم های درجه بندی دمای EN و ISO

ممکن است رتبه‌بندی «EN» (هنجار اروپایی) یا «ISO» (سازمان بین‌المللی استاندارد) را هنگام خرید کیسه خواب دیده باشید. هر دو سازمان هدف یکسانی دارند: استاندارد کردن روش درجه‌بندی گرمای کیسه‌خواب. به طور رسمی به عنوان EN 13537 شناخته می شود) روش قبلی بود و هنوز هم در بسیاری از کیسه های موجود در بازار استفاده می شود، اما در سال 2017، ISO استاندارد جدیدی را معرفی کرد (ISO 23537). روشی که می توانیم در مورد آنها به صورت یکسان صحبت کنیم.

هر دو تست EN و ISO شامل استفاده از آدمک گرم شده با لباس زیر بلند بالا و پایین، کلاه و پد خواب فوم سلول بسته است. از نظر فنی، EN چهار درجه بندی ارائه می دهد، اما “EN Comfort” (دمای هوا که در آن یک زن متوسط ​​می تواند در طول شب راحت بخوابد) و “EN Lower Limit” (دمای هوایی که در آن یک مرد استاندارد می تواند هشت ساعت بدون بیدار شدن بخوابد. ) مرتبط ترین هستند. یک درجه بندی کمتر ارجاع شده “EN Extreme” است، که دمایی است که یک ماده استاندارد می تواند شش ساعت بدون خطر مرگ ناشی از هیپوترمی در آن بماند، اما ما نمی خواهیم کاری با این درجه بندی داشته باشیم. رتبه بندی ISO Comfort و Lower Limit بسیار شبیه به هم هستند، اگرچه ما دوست داریم که آنها مشخص کنند که “Comfort” برای افراد سرد خواب و “Limit” برای افراد گرم است.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

تا آنجا که استانداردسازی پیش می رود، بسیاری از تولیدکنندگان کیسه خواب مستقر در ایالات متحده از روش های تست EN یا جدیدتر ISO استفاده کرده اند که برای ثبات و دقت مفید است. برای مثال، شرکت‌هایی مانند REI Co-op، The North Face، Marmot و Mountain Hardwear همگی از سیستم EN یا ISO به درجات مختلف استفاده می‌کنند، در حالی که Western Mountaineering، Big Agnes و Feathered Friends این کار را نمی‌کنند (در عوض، آنها دمای خود را تنظیم می‌کنند. رتبه بندی). در زیر اطلاعات بیشتری در مورد معنای رتبه‌بندی EN/ISO برای شما و همچنین نحوه ارزیابی کیف‌های بدون رتبه‌بندی رسمی ارائه می‌دهیم.

نحوه ارزیابی کیف های غیر EN/ISO

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از فروشندگان برجسته تجهیزات کوهنوردی از سیستم EN یا ISO استفاده نمی کنند (ما حدس می زنیم که مانند دریافت گواهی “ارگانیک”، رتبه بندی فرآیندی است که زمان و هزینه می برد). از تجربه ما، کیسه‌های دارای رتبه‌بندی غیرEN/ISO کمی شبیه غرب وحشی هستند: شرکت‌های تجهیزات کوهنوردی رتبه‌بندی‌ های خود را با بررسی‌ های خارجی و تعادل کمتر در دقت انتخاب می‌کنند. البته، این شرکت‌ها نه مشتریان ناراضی می‌خواهند و نه می‌خواهند مردم در شب یخ ​​بزنند، اما رتبه‌بندی‌ های غیر EN/ISO باید با کمی نمک در نظر گرفته شوند. از تجربه ما، ما شاهد تفاوت قابل توجهی بین تولید کنندگان و کیسه خواب ها بوده ایم.

کیسه خواب در کوهنوردی چه کاربردی دارد؟

چگونه می توانید از خواب سرد محافظت کنید؟ ابتدا، هنگام خرید یک کییه خواب دارای رتبه بندی EN/ISO – یا هر کیسه دیگری – به خودتان یک بافر بدهید تا با آن کار کنید. این کار هوشمندانه است. علاوه بر این، خواندن نظرات یک کیسه خاص می تواند مفید باشد. در نهایت، شما می توانید قدرت پر کردن پر (کیفیت پر) و وزن پر (کل مقدار پر) هر کیسه را ارزیابی کنید. این یک علم کامل نیست و عوامل طراحی خارجی وجود دارد که مهم هستند، اما دانستن کیفیت و مقدار پر و مقایسه آن با یک کییه خواب دارای رتبه بندی EN/ISO باید مفید باشد.

چگونه طراحی کیسه خواب بر گرما تأثیر می گذارد

فراتر از درجه حرارت واقعی کیسه خواب، عواملی مانند شکل، ویژگی ها و سن محصول، همگی در برآورده کردن انتظارات آن نقش دارند. ابتدا بیایید در مورد نحوه عملکرد کیسه خواب صحبت کنیم. در واقعیت، این دستگاه بسیار شبیه قمقمه عمل می‌کند: وقتی یک جسم گرم را داخل آن قرار می‌دهید، کیسه خواب به گرم ماندن آن جسم کمک می‌کند (شئی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم بدن انسان است). و اگر کیسه خواب فضای بیشتری در داخل داشته باشد، بدن گرم ما انرژی بیشتری می گیرد تا فضای خالی را گرم کند. این به این معنی است که شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا کیفی با تناسب مناسب پیدا کنید که فضای خالی زیادی نداشته باشد.

راحت طلبان توجه داشته باشند: کیسه های اتاق دار می توانند فضاهای خالی یا فضای خالی داشته باشند و تمایل به خوابیدن کمی سردتر از رتبه بندی خود داشته باشند. به عنوان مثال، Nemo کار بزرگی را برای ایجاد تعدادی مدل “قاشقی شکل” انجام داده است که برای خوابیدن 2 نفره و کسانی که در خواب حرکت می کنند و می چرخند ساخته شده اند. در حالی که این کیسه های جادار برای راحتی عالی هستند، اما این فضای اضافی می‌تواند باعث ایجاد حس کشش در آنها شود. از طرف دیگر، یک کیسه باریک مومیایی شکل با فضای کمی برای حرکت، وزن کمتری دارد و انرژی کمتری برای گرم کردن بدن شما می گیرد. البته، این به مصالحه راحتی است، بنابراین تصمیم گیری در مورد تعادل مناسب به عهده شماست. همه ما افرادی هستیم که می‌خواهند راحت در خانه بخوابند، اما فقط به خاطر داشته باشید که طبق تجربه ما، کیسه خواب های جادارتر سردتر هستند.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

علاوه بر شکل، استایل کیسه خواب می تواند بر گرمای آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از کوهنوردان لحاف خواب را انتخاب می کنند، که از شکل سنتی مومیایی برای طراحی مینیمال به سبک پتو صرف نظر می کنند. یکی از حذفیات بزرگ در مورد لحاف های خواب، روپوش است: به جای اینکه به راحتی دور سر خود بپیچید، لحاف بیشتر در ناحیه شانه/گردن برش می دهد. ثانیاً، لحاف‌ های خواب اغلب به جای ایجاد یک دایره کامل در اطراف بدن شما، در اطراف پد خواب شما محکم می‌شوند. هر دوی این ویژگی‌ های طراحی باعث کاهش وزن می‌شوند، اما گرما را قربانی می‌ کنند. اگر می‌ دانید دارید چه کار می‌کنید—بسیاری از کوهنوردان با یک ژاکت سبک می‌خوابند و می‌توانند با چشمان بسته لحاف خود را در اطراف پد خود محکم کنند—این سیستم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. اما کوهنوردان تازه‌کار احتمالاً یک کیف به سبک مومیایی با یک کلاه بزرگ و یقه و عایق در پایین کیف می‌خواهند.

در نهایت، سن کیسه خواب شما می تواند تا حد زیادی بر گرمای آن تأثیر بگذارد. کیسه 10 ساله و 15 درجه من در طول سال ها استفاده و ذخیره سازی قسمت اعظم زیربنای خود را از دست داده است و احتمالاً مقدار قابل توجهی از پر واقعی خود را از دست داده است. در این مرحله، احتمالاً بسیار نزدیک به یک کیسه 30 درجه عمل می کند. این امر تا حدی اجتناب ناپذیر است، اما شما می توانید تمام تلاش خود را بکنید تا از وسایل خود مراقبت کنید و در صورت عدم استفاده به جای پر کردن، در حالت باز نگهداری کنید. نفس کشیدن بیرون از کیسه وسایلش برای کیسه خواب بسیار سالم تر از فشرده نگه داشتن آن برای مدت طولانی است.

شما شخصا چقدر سرد یا گرم می دوید؟

آیا تا به حال دیده اید که در یک روز زمستانی در یک کابین شلوغ نشسته باشید، با یک ژاکت پفی با کاپوت و یک جفت دمپایی، در حالی که فردی که در کنار شما قرار دارد، در حالی که یک پلیور سبک با پاهای برهنه پوشیده است، به طور معمولی صحبت می کند؟ یا شاید شما آدم گرمتری هستید؟ حقیقت این است که همه افراد به طور طبیعی در دماهای مختلف بر اساس تعدادی از عوامل از جمله جنسیت، توده بدن، گردش خون و سن می دوند.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

بحث های سالمی در مورد اینکه این عوامل چگونه بر گرما تأثیر می گذارند وجود دارد، اما یک فرض عمومی پذیرفته شده این است که توده عضلانی کمتر نسبت به سطح بدن می تواند باعث احساس سرما شود. ممکن است متوجه شده باشید که سیستم رتبه بندی EN که در بالا توضیح داده شد دمای بالاتری را برای زنان برای خواب راحت نسبت به مردان فهرست می کند و این بر اساس پیش فرض های کلی در مورد توده عضلانی است. همین امر در مورد افراد مسن نیز صدق می کند: شما با افزایش سن، توده عضلانی خود را از دست می دهید و بنابراین افراد مسن تر نسبت به افراد جوان تمایل دارند که احساس سرما کنند.

نکته اصلی این است که علاوه بر درجه بندی دما بر اساس آزمایش و پیش فرض های عمومی، باید ترموستات داخلی شخصی خود را نیز در نظر بگیرید. اگر اغلب سرما می خورید، کیسه ای با درجه حرارت سردتر تهیه کنید. اگر سرما شما را آزار نمی دهد و احساس راحتی می کنید که روی خط پا بگذارید، شاید شما فردی هستید که می توانید تاس را بر اساس درجه بندی درجه حرارت بیندازید (اگرچه ما هنوز یک بافر را توصیه می کنیم).

تاثیر پد خواب شما بر گرما

درجه بندی دمای کیسه خواب شما همه چیز را به خود جلب می کند، اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که پد خواب شما بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد. این قطعه تجهیزات کوهنوردی نه تنها سطحی راحت برای خوابیدن فراهم می کند، بلکه ما را از زمین که می تواند سرد یا حتی یخبندان باشد عایق می کند.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

نکته کلیدی که در اینجا باید به خاطر بسپارید این است که شما در حال تنظیم یک سیستم خواب هستید. اگر یک کیسه خواب بخرید و تمام انرژی خود را صرف تمرکز بر روی آن درجه حرارت کنید، اما ارزش R پد خود را (یا سایر عوامل ذکر شده در این مقاله) نادیده بگیرید، تصویر کامل را نمی بینید. وقتی به کوله‌پشتی می‌رویم، کیسه خواب و پد را به‌عنوان یک بسته یکپارچه در نظر می‌گیریم، و همیشه اطمینان حاصل کنیم که دارای رتبه بندی کیسه خواب و R-value ترکیبی است که ما را در شب راضی نگه می‌دارد.

نکات دیگر برای به حداکثر رساندن گرما

آب و هوا می تواند ناپایدار باشد، و مهم نیست که پس از تمام تحقیقات کیسه خواب و آب و هوا که انجام داده ایم چقدر آماده هستیم، گاهی اوقات در کوهستان غافلگیر می شویم. بنابراین، مهم است که بتوانید ابزارها را از جعبه ابزار ضرب المثل خود بیرون بکشید، زمانی که کیسه خواب شما کار را انجام نمی دهد.

اول، پوشیدن لایه های مناسب می تواند دنیای متفاوتی را ایجاد کند. هنگام کوله‌پشتی، آوردن مجموعه‌ای از لایه‌های پایه جامد ، یک جفت جوراب کوهنوردی پشمی اضافی، و یک کلاه گرم، کار سختی نیست . به طور کلی، پشم مرینوس عایق برتر در فضای باز است – گرم است، رطوبت را جذب می کند و مانند بسیاری از پارچه های مصنوعی بوی بدی ایجاد نمی کند. علاوه بر این، بیشتر کوله‌پشتی‌ها پس از اتمام پیاده‌روی، یک ژاکت پایین برای آویزان کردن در کمپ می‌آورند. در بسیاری از موارد و به خصوص اگر هوا خنک باشد، شب‌ها ژاکت خود را روی لایه‌ های پایه خود می‌ پوشیم. اگر یک کیسه مومیایی کامل دارید، این در اصل دوبرابر می شود، اما داشتن یک کت خوب هرگز بد نیست (حداقل، می توان از آن به عنوان بالش استفاده کرد).

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

همچنین مهم است که بدانید کیسه خواب شما چگونه کار می کند. قبل از بیرون رفتن، کاپوت و یقه پیش انداز را تست کنید و مطمئن شوید که در بستن آنها تا انتها مهارت دارید. اگر زیپ کیسه را به طور کامل نبندید و دریچه‌ها را پایین نکشید، به راحتی می‌توانید هوای سرد را وارد کنید، که آخرین کاری است که می‌خواهید انجام دهید (مگر اینکه گرم باشید و این البته عمدی باشد).

چند کار دیگر وجود دارد که می توانید برای گرم کردن کیسه خواب خود انجام دهید. همانطور که در بالا ذکر شد، کیسه خواب شبیه قمقمه است: یک چیز گرم داخل آن قرار دهید و کیسه خواب آن را گرم نگه می دارد. به طور مشابه، اگر یک جسم سرد را داخل آن قرار دهید، ممکن است به خوبی سرد بماند. در شب‌های سرد مخصوصاً یا اگر روز طولانی و سختی را پشت سر گذاشته‌ایم و احساس سرما می‌کنیم، قبل از وارد شدن به کیسه مان، جک‌های پرش، دراز و نشست یا چند دور دور چادر انجام می‌دهیم. اگر گرم وارد می شوید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که شما را همینطور نگه دارد. از طرف دیگر، می‌توانید درست قبل از خواب آب را بجوشانید، یک بطری (ترجیحاً پلاستیکی) را پر کنید و آن را در کیسه خواب خود قرار دهید. و شاید محبوب ترین و سرگرم کننده ترین

توصیه ما: کمی شکلات بخورید. واقعا کالری در ابتدا اندازه‌گیری گرما بود و هر چه کالری باکیفیت‌تر قبل از رفتن به رختخواب بخورید (چربی‌ها بهترین هستند)، سوخت بدن شما بیشتر می‌شود و گرم‌تر می‌خوابید. کار سختی است اما کسی باید آن را انجام دهد.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب

افکار نهایی و قانون بافر 10 درجه ما

نکته اصلی در مورد کیسه خواب این است که تقریباً هر کوله گردی می خواهد وزن خود را کاهش دهد و در هزینه خود صرفه جویی کند. کیسه‌خواب‌ های گرم‌تر سنگین‌تر و گران‌تر هستند، البته حجیم‌تر نیستند، بنابراین محاسبه درجه‌بندی دما همیشه سخت است.

گفته شد، مگر اینکه واقعاً بدانید که دارید چه می‌کنید، آن را قطع نکنید. هنگام انتخاب کیسه، به پیش بینی نگاه می کنیم و کمترین دمای مورد انتظار را در شب می گیریم، سپس 10 درجه کم می کنیم تا ایمن باشیم. اگر دمای هوا به طور غیرمنتظره ای کاهش یابد، که اغلب در مناطق پشتی اتفاق می افتد، همه ما باید خوب باشیم. و 10 درجه اضافی نباید باعث شود که ما خیلی گرما احساس کنیم، به علاوه باز کردن زیپ کیسه در بالا یا ریختن یک لایه آسان است. این یک سناریوی بسیار ساده تر از لرزیدن در طول شب و بیدار شدن از خواب سرد و خسته است.

آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب
متأسفانه، مانند بسیاری از دسته‌ های تجهیزات فضای باز، رتبه‌بندی دمایی «یک کیسه برای همه» وجود ندارد. اگر قصد دارید در اواسط تابستان در ارتفاعات پایین‌تر کمپینگ کنید یا به سمت بیابان بروید، یک کیسه خواب تابستانی واقعی با درجه حرارت 30 تا 50 درجه ممکن است به خوبی کافی باشد (به علاوه سبک‌تر و ارزان‌تر خواهد بود). و اگر قصد دارید در زمستان به بیرون بروید یا در هر نوع کوهنوردی یا کوهنوردی در هوای سرد شرکت کنید، راهی برای تهیه یک کیسه خواب زمستانی واقعی وجود ندارد (رده بندی دمای مورد نیاز شما تا حد زیادی به فعالیت و شرایط بستگی دارد).

شما انواع کیسه خواب ها را می توانید از سایت کوهنوردی اسنوهاک تهیه کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد کیسه خواب در کوهنوردی چه کاربردی دارد؟ را ببینید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *