دسته‌بندی نشده

کیسه خواب در مقابل لحاف

کیسه خواب در مقابل لحاف

برای کوهنوردان، دوچرخه سواران یا هر کسی که به دنبال سفری سبک و سریع است، یک کیسه خواب یا لحاف فوق سبک، خریدی بیهوده است که می تواند وزن و حجم قابل توجهی را از کیت یک شبه کاهش دهد. اما انتخاب بین این دو سبک می تواند مشکل باشد، زیرا هر دو دارای مجموعه های منحصر به فردی از مزایا و معایب هستند. در زیر، کیسه‌خواب‌ها و لحاف‌ های بسیار سبک را شرح می‌دهیم و تفاوت‌ های اصلی آن‌ها از جمله گرما ، وزن ، تنظیم دما ، تنظیم و موارد دیگر را به تفصیل شرح می‌ دهیم.

کیسه خواب در مقابل لحاف

سیستم های خواب فوق سبک

کیسه های خواب

اکثر افراد در فضای باز با کیسه های مومیایی سنتی آشنا هستند ، اما کیسه خواب های فوق سبک نیاز به توضیح بیشتری دارند. این قطعات سبک وزن، طراحی یک کیسه مومیایی (در پاها باریکتر، در شانه‌ها پهن‌تر، یک کلاه در اطراف سر) به خود گرفته و آن را با مواد پوسته نازک‌تر، با قدرت پر کردن بالاتر، نیمه طول (یا) ساده‌تر می‌کنند. کوتاهتر) زیپ و ابعاد کوچکتر. برخی از کیسه های فوق سبک حتی برای طراحی لوله ای که گرمای فوق العاده ای را برای وزن (اما به قیمت تنظیم دما) ارائه می دهد، کاپوت و زیپ را به طور کلی می اندازند. و ذکر این نکته مهم است که کیسه خواب ها تا حد زیادی به دلیل طراحی بدون پیشرانه آنها که به طور کامل بدن (از جمله سر) را در بر می گیرد. و هوای گرم را در داخل و هوای سرد را خارج می کند، عایق های موثری هستند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

کیسه خواب با محصور کردن کامل بدن، بادکش ها را از بین می برد

لحاف کوهنوردی

لحاف‌ های کوهنوردی بیشتر برای کوله‌پشتی‌ های بسیار سبک و کسانی که در بانوج می‌خوابند، مناسب‌تر هستند، اما سزاوار نگاه دقیق کسانی هستند که امیدوارند کیت یک شبه خود را ساده‌تر کنند. طراحی یک لحاف بر این ایده استوار است که پرهای قسمت زیرین کیف شما عایق چندانی ندارند—آنها عمدتاً توسط وزن بدن شما فشرده می شوند. بنابراین، یک لحاف کاپوت و پشت (اما نه جعبه پا) را از یک کیسه مومیایی سنتی جدا می کند و تنها در قسمت جلو و کناره های بدن شما عایق را ارائه می دهد. لحاف هایی که به عنوان “لحاف های بالا” شناخته می شوند، به سادگی روی بدن می پوشند، در حالی که اکثر طرح ها با ملحفه هایی همراه هستند تا یک سیستم بسته را با پد خواب شما ایجاد کنند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

کیسه خواب و لحاف کوهنوردی

بسیاری از لحاف ها – البته نه همه – دارای درب های عقب هستند که به شما امکان می دهد آنها را مانند کیسه خواب در اطراف خود محکم کنید (به خصوص اگر لحاف خود را با یک پد ست نکنید). به نام صرفه جویی در وزن، این بسته ها معمولاً به 1 تا 3 سگک یا گیره در سرتاسر دهانه پشتی محدود می شوند. علاوه بر این، برخی از لحاف‌ها دارای جعبه‌ های پا هستند که با زیپ یا بند و بند پایینی بسته می‌شوند (این به شما امکان استفاده از لحاف را به عنوان پتو می‌دهد). این بسته‌ها تضمین می‌کنند که لحاف در حین خواب در اطراف شما باقی می‌ماند، اما در نهایت از نظر محافظت در برابر پیشروی کار کمی انجام می‌دهد. در پایان، لحاف ها اغلب سبک تر از کیسه خواب هستند.

ملاحظات عملکرد

1. گرما: کیسه خواب

در صورت مساوی بودن، کیسه خواب ها برنده واضحی هستند که صحبت از گرما به میان می آید. در طول یک شب سرد، غلبه بر احتباس گرمای یک کیسه و کاپوت محکم بسته شده سخت است. برعکس، حتی زمانی که لحاف‌ها به‌خوبی روی یک پد خواب قرار می‌گیرند ، نمی‌ توانند خوابی بدون وزش باد را تضمین کنند، و همچنین برای یک پیله کامل روی سر کشیده نمی‌شوند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

بیشتر کیسه خواب ها یک هود دارند که دور سر می پیچد

با این حال، آن طور که ما می خواهیم بریده و خشک نیست. در واقع، در مقایسه یک کیسه و لحاف با درجه حرارت یکسان ( مثلاً 30 درجه)، معمول است. که لحاف را پر کردن بیشتر مشاهده کنید (در این مورد، 2 اونس). بیشتر)، که برابر با گرمای بیشتر (مخصوصاً در قسمت بالا و دو طرف بدن) است. علاوه بر این، بسیاری از کیسه خواب ها ویژگی هایی مانند کاپوت یا یقه پیش کش را به نام کاهش وزن قربانی می کنند. این طراحی برهنه شده بسیاری از قابلیت به دام انداختن گرما را از کیسه مومیایی حذف می کند. و آن را در راستای محافظت از یک لحاف نزدیک می کند. و برای به چالش کشیدن بیشتر این مقایسه، لحاف ها تحت آزمایش دمای استاندارد EN/ISO مشابه بسیاری از کیسه خواب ها قرار نمی گیرند. (برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله ما را در مورد آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب ببینید ). در مجموع، می‌توانید انتظار داشته باشید. که یک کیسه خواب با امکانات کامل با زیربنای مشابه گرم‌تر از یک لحاف باشد – اما برای مقایسه‌های واقعی مهم است که عمیق‌تر تحقیق کنید.

آخرین اما نه کم اهمیت، پد خواب شما جزء بسیار مهم سیستم خواب شما است (چه در کیسه خواب یا لحاف باشید) و نباید از آن غافل شد. به اکثر پدهای خواب درجه حرارتی داده می شود. که در R-value ذکر شده است (از 1 تا 8) که محل خوبی برای شروع برای تعیین میزان عایق بودن شما از زمین است. به طور کلی، اکثر کوله‌پشتی‌ های 3 فصل می‌توانند. با R-value در حدود 3 یا 4 بچسبند، در حالی که کمپینگ‌ های زمستانی می‌خواهند به یک مدل عایق با R-value 6 یا 7 برسند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

یک پد خواب شما را از زمین عایق نگه می دارد

2. وزن و بسته بندی: لحاف

علاقه مندان به سبکی فوق العاده همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش وزن و حجم از بسته های خود هستند، و پشت کیسه خواب یک هدف آشکار است. با مواد کمتر و بدون کاپوت و زیپ، لحاف‌ها تمام ویژگی‌ های اضافی را از کیف می‌برند، به این امید که چند گرم نیز کم شود. و به طور کلی، آنها قطعات سبک تر و قابل بسته تری هستند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

بسته بندی کوچک

3. گرما به وزن:

ما همه را در اینجا با نسبت گرما به وزن کنار هم قرار می دهیم. که بهترین راه برای اندازه گیری کارایی کیسه خواب یا لحاف است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، این مقایسه می تواند سخت باشد، زیرا اندازه گیری گرما یک علم دقیق نیست. برای به دست آوردن دقیق ترین مقایسه، ما به لحاف انفرادی و کیسه خواب کامل زیپ Zpacks نگاه می کنیم. که هر دو دارای درجه بندی 20 درجه هستند. هر دو دارای 13.7 اونس کرک هستند و ابعاد یکسانی دارند، اما وزن لحاف 1 پوند و 2.7 اونس است، در حالی که کیسه خواب 1 پوند و 5 اونس است. با نگاهی به اعداد به تنهایی، لحاف برنده واضحی از نظر گرما برای وزن است.

در پایان، باید مشخصات فردی هر کیسه یا لحاف را بررسی کنید تا مشخص کنید که آیا نسبت گرما به وزن رقابتی دارد یا خیر. برخی از کیسه ها کارایی بیشتری نسبت به لحاف دارند و بالعکس. اما مهمترین نکته اینست: وزن تنها عامل تعیین کننده ای نیست که به شما کمک می کند بین کیسه خواب و لحاف یکی را انتخاب کنید – و لزوماً نباید اولین باشد. در زیر سایر تمایزات مهم وجود دارد که ارزش بررسی دارند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

4. تنظیم دما: بستگی به مدل دارد

از نظر تنظیم دما، کیسه خواب و لحاف هر دو نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در یک شب سرد، ما عاشق این هستیم که کیسه خواب خود را با زیپ از روی گردن خود ببندیم، یقه را ببندیم و کلاه را به دور صورتمان بچسبانیم. و در یک شب گرم، یک کیسه خواب با زیپ پر می تواند. با بازکردن زیپ و پوشاندن آن روی بدن ما به یک لحاف کاذب تبدیل شود. با این حال، همه کیسه خواب ها یکسان ساخته نمی شوند. – به خصوص کیسه های فوق سبک – و با یک مدل بدون زیپ یا زیپ جزئی، شما در معرض خطر گرم شدن بیش از حد در یک شب گرم هستید. به طور خلاصه، کیسه‌ های زیپ کامل، تنظیم درجه حرارت پیشرو (در شب‌های سرد و گرم) را برای وزن قابل‌ توجهی ارائه می‌کنند، در حالی که کیسه‌ های زیپ جزئی یا بدون زیپ، وزن‌های پایین‌تری را برای تنظیم دما ارائه می‌کنند.

از سوی دیگر، لحاف می تواند انتخابی فوق العاده و سبک وزن برای تنظیم دما در همه شب ها به جز سردترین شب ها باشد. در آب و هوای مطبوع، به سادگی لحاف را روی بدن خود بپوشانید، که تهویه را به اندازه یک پتوی دنج ارائه می دهد. و هنگامی که جیوه کاهش می یابد، یک لحاف با ملحقات پد خواب به شما این امکان را می دهد. که کیسه خود را به بدن خود نزدیک کنید. به خاطر داشته باشید. که این سطح از تنظیم دما را با یک “لحاف بالا” بسیار سبک وزن (بدون اتصال پد یا بسته شدن در عقب) دریافت نمی کنید. و همانطور که در بالا ذکر کردیم، وقتی واقعاً می‌خواهید دریچه‌ها را ببندید، یک لحاف نمی‌تواند واقعاً با محافظ پیش‌روی یک کیسه خواب رقابت کند.

کیسه خواب در مقابل لحاف

5. سهولت نصب: کیسه خواب

وقتی نوبت به راه اندازی سیستم خواب شما می رسد، کیسه خواب ها مزیت واضحی دارند. در واقع، عملاً نیازی به تنظیم وجود ندارد – به سادگی کیسه خود را بردارید، آن را روی پد خواب خود قرار دهید و وارد ان شوید. بالشتک خواب خود را ببندید یا آن را از طریق درب های عقب بسته کنید. علاوه بر این، می‌توانید تناسب این ضمیمه‌ها را تنظیم کنید تا به میزان مطلوبی از راحتی، تنظیم دما یا حفاظت از پیش‌ روی دست یابید. همانطور که در مورد کوهنوردی های فوق سبک معمول است.

کیسه خواب در مقابل لحاف

تنظیم کیسه خواب بسیار آسان است

آیا باید لحاف بخرید؟

هنوز نمی‌پرسید که آیا لحاف برای شما مناسب است؟ به عبارت ساده، برای خواب مناسب و زمان و مکان مناسب، آنها می توانند. ترکیبی از کاهش وزن و تنظیم دما را ارائه دهند که برتر از کیسه خواب های فوق سبک است. و برای آنچه ارزش دارد، ما قبلاً بدبین بودیم اما اکنون در بیشتر موارد لحاف را انتخاب می کنیم. در زیر معیارهای نهایی ما آمده است تا به شما در تصمیم گیری در مورد راه اندازی مناسب برای نیازهای خود کمک کنید.

شما انواع کیسه خواب ها را می توانید از سایت کوهنوردی اسنوهاک تهیه کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “کیسه خواب در مقابل لحاف” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد آشنایی با درجه بندی دمای کیسه خواب را ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *