دسته‌بندی نشده

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

بدون توجه به فعالیت شما؛ پیاده‌روی ، کمپینگ یا کوهنوردی، لباس شما باید محکم باشد تا در برابر سایش و پارگی فضای باز مقاومت کند.

همه پارچه ها دارای تعداد انکار هستند، این ضخامت الیافی که از آن ساخته شده است را توصیف می کند. هرچه این تعداد بیشتر باشد، مواد ضخیم تر و بادوام تر است. اما حتی با انکار بالا، کاپشن های ضد آب می توانند بر روی سنگ ها، خارها یا شاخه ها گیر کرده و پاره شوند. توانایی ترمیم پارگی برای خشک و گرم ماندن ضروری است.

در اینجا یک راهنمای ساده در مورد نحوه تعمیر کاپشن ضد آب و سایر تجهیزات آورده شده است.

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

برای تعمیر کاپشن کوهنوردی، ابتدا باید مشکلات آن را تشخیص بدهید. اگر سوراخی در کاپشن وجود دارد، می‌توانید از روش‌ هایی مانند دوختن یا چسباندن پارچه استفاده کنید. اگر زیپ آن خراب شده است، ممکن است بتوانید آن را تعمیر کنید یا در صورت لزوم زیپ جدیدی روی آن بدوزید. همچنین، اگر دکمه‌ هایی روی کاپشن وجود دارد که شکسته‌اند، می‌توانید آنها را تعویض کنید.

بسته به نوع خرابی و مهارت‌ های شما در تعمیرات دوخت و چسباندن، ممکن است نیاز به ابزارهای خاصی داشته باشید. برای تعمیر کاپشن کوهنوردی، می‌توانید از دستگاه خیاطی، سوزن و نخ، پارچه، چسب صنعتی، و ابزارهای دیگری استفاده کنید.

قبل از هر تعمیراتی، مطمئن شوید که کاپشنتان را به دقت بررسی کرده و مشکلات را شناسایی کرده‌اید. همچنین، اگر تعمیراتی نیاز به مهارت‌های خاصی دارد که شما ندارید، بهتر است که به یک کارگاه تعمیرات مراجعه کنید تا کار تعمیر کاپشن به صورت حرفه‌ای انجام شود.

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

تعمیرات کاپشن ضد آب

برای اکثریت قریب به اتفاق تعمیرات کاپشن ضد آب، توصیه می کنیم از نوار چسبنده استفاده کنید. بسته به کاپشن و پارگی، می توانید نوار را در داخل (جایی که کت باید تمیزتر باشد و نوار کمتر نشان داده می شود) یا قسمت بیرونی قرار دهید. برای بهترین سطح محافظت از هر دو طرف نوار چسب بزنید.

نوار دارای مزایای متعددی نسبت به سایر تعمیرات سنتی تر DIY (به عنوان مثال نوار چسب) است. هیچ اثری روی سطح اعمال شده باقی نمی گذارد، اما بسیار چسبنده، سبک وزن و چکش خوار است و رنگ آن با روکش مات با ژاکت شما مطابقت دارد.

در کنار کاپشن های ضد آب، می توانید از نوار برای تعمیر کوله پشتی، چادر، کیسه خواب، شلوار ضد آب، برزنت و حتی تشک بادی نیز استفاده کنید.

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

مراحل تعمیر یک کاپشن ضد آب

  1. اطراف پارگی را تمیز و خشک کنید.
  2. کت را صاف کرده و روی یک سطح صاف سخت قرار دهید
  3.  نوار را روی پارگی قرار دهید و مقدار مورد نیاز خود را اندازه بگیرید. در صورت امکان 2.5 سانتی متر نوار اضافی را در اطراف ریپ بگذارید.
  4.  از قیچی یا چاقو برای بریدن نوار استفاده کنید و گوشه های آن را گرد کنید (این کار احتمال گیر کردن و کنده شدن آن را کاهش می دهد).
  5.  قسمت های مختلف پارگی را تا حد امکان به هم نزدیک کنید.
  6.  لایه پشتی را جدا کرده و نوار را از وسط به بیرون روی پاره قرار دهید، پارچه را صاف کرده و هرگونه حباب هوا را از بین ببرید.
  7.  اکنون می توان کاپشن را پوشید همچنین در برابر آب مقاوم است، اما 24 ساعت زمان بگذارید تا چسب کاملاً سفت شود.

نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی

نحوه تعمیر کاپشن GORE-TEX

کیت تعمیر که از پارچه تنفس پذیر GORE-TEX ساخته شده است، شامل دو تکه است، یک تکه گرد – قطر 7.6 سانتی متر و یک تکه مستطیلی – 10 سانتی متر در 5 سانتی متر است. آنها را می توان بر روی کاپشن های GORE-TEX، شلوار و سایر تجهیزات مقاوم در برابر آب استفاده کرد.

تکه‌ ها از طریق یک لایه چسب در پشت وصله به لباس‌ ها می‌چسبند. به سادگی همان مراحل فوق را با استثناهای زیر دنبال کنید:

  • وصله را فقط به قسمت بیرونی لباس وصل کنید.
  • هنگامی که چسب را اعمال می کنید، به شدت روی آن بمالید تا مقداری گرما ایجاد شود تا به چسبندگی چسب کمک کند.
  • اگر تعمیر را در منزل انجام می دهید، اتو خود را روی دمای پایین قرار دهید و سریع آن را روی وصله بکشید، این کار باعث افزایش چسبندگی پچ می شود.

شما میتوانید انواع کاپشن کوهنوردی را از سایت کوهنوردی اسنوهاک تهیه کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “نحوه تعمیر کاپشن کوهنوردی” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد نحوه ترمیم کاپشن پر را بینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *