کوهنوردی

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

چه در تعطیلات آخر هفته پیاده‌روی کنید یا یک سفر چند شبه برنامه‌ریزی کنید، احتمالاً باید با یک کوله‌پشتی کاملاً پر در زمین‌ های ناهموار حرکت کنید. باتوم کوهنوردی ثبات شما را افزایش می دهد، فشار روی مچ پا، زانو و باسن را کاهش می دهد و به شما کمک می کند بدون خستگی یا آسیب به مقصد برسید. و اگر گیر کردید، می توانید از آنها برای راه اندازی یک پناهگاه اضطراری نیز استفاده کنید.

چگونه از بین تمامی گزینه های موجود در بازار مدل مناسب را انتخاب کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات باتوم کوهنوردی خوب و ویژگی هایی که بر اساس اهداف پیاده روی خود باید به دنبال آن باشید، ادامه دهید.

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

چرا از باتوم های پیاده روی استفاده کنیم؟

باتوم های کوهنوردی که به صورت پشت سر هم فروخته می شوند و استفاده می شوند، ثبات شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد و فشار روی زانوهای شما را کاهش می دهد. بیشتر آنها از نظر طول قابل تنظیم هستند و برخی حتی دارای فنرهای ضربه گیر داخلی برای کاهش بیشتر ضربه هستند. بنابراین استفاده از میله های پیاده روی مزایای زیادی دارد، هم برای تسکین بدن و هم برای افزایش کارایی و عملکرد.

مزایای فنی

یک جفت باتوم به شما این امکان را می دهد که نقاط تکیه گاه خود را بر روی زمین دو برابر کنید، از دو (فقط پاهای خود) به چهار برسید ، بنابراین تعادل و ثبات بیشتری را ایجاد می کنید . بنابراین خطر سقوط یا صدمات ناشی از لغزش یا تکیه گاه نامطمئن در هنگام فرود و صعود را کاهش می دهید.

به همین ترتیب، باتوم های شما برای غلبه بر مانعی در مسیرتان (درختان، صخره ها) یا کمک به شما در معابر ظریفی که شرایط طبیعی آن دشوار است، بسیار مفید خواهد بود: برف، یخ، گل، ماسه…
در نهایت باتوم به سرعت تبدیل به یک قطعه طبیعی از تجهیزات می شود و نشان دهنده یک دارایی واقعی برای “احساس” زمین زیر پای شما است. کاشت باتوم یک راه عالی برای دانستن اینکه با چه نوع خاکی سروکار دارید است.

فواید فیزیکی

باتوم ها فشار روی مفاصل شما را کاهش می دهند و از درد مفاصل جلوگیری یا محدود می کنند . آنها به شما این امکان را می دهند که وزن کوله پشتی خود را بهتر تقسیم کنید و در هنگام سرازیری یا در شیب ها تلاش کمتری انجام دهید . با کاهش وزن و شوک هر مرحله، آنها عنصر ارزشمندی از راحتی در طول پیاده روی شما هستند.

فعال شدن قسمت بالایی بدن به لطف قطب ها، نه تنها به شما امکان می دهد بدون تلاش اضافی، سرعت راه رفتن سریع تری پیدا کنید، بلکه تنفس خود را بهتر تنظیم کنید . با تجهیز به تیرک، راه رفتن خود را سرعت می‌دهید و با آن تنفس خود را افزایش می‌دهید، پس از آن کارآیی بیشتری خواهید داشت و خستگی عضلانی خود را کاهش می‌دهید.

این امر به ویژه در هنگام بالا رفتن از سربالایی که فعال کردن قسمت بالایی بدن باعث تسکین عضلات پایین تنه می شود، صادق است . هنگام رفتن به سراشیبی، باتوم ها به شما اجازه می‌دهند کمتر زانوهای خود را مسدود کنید، زیرا  پشتیبانی جدید و تعادل رضایت‌ بخش‌تری برای شما فراهم می‌کنند، بنابراین درد کمتری در عضلات و مفاصل شما ایجاد می‌کنند.

پس از یادآوری مزایای فراوان استفاده از باتوم های پیاده‌روی، بیایید بر جنبه‌های فنی متفاوتی که آنها را مشخص می‌کند، تمرکز کنیم تا نوع باتوم های متناسب با نیازهای شما را بهتر مورد هدف قرار دهیم.

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

ویژگی های میله های پیاده روی

هر ترکینگ متفاوت است و ویژگی های متفاوتی دارد. در میان آنها، به عنوان مثال تعداد رشته هایی که آن را تشکیل می دهند، همچنین سیستم قفل، دسته یا حتی نوک آن را پیدا می کنیم!

تعداد رشته ها

تعداد رشته ها با تعداد قطعات باتوم مطابقت دارد و معماری آن را تشکیل می دهد. یک جفت قطب تک رشته ای (فقط با یک رشته) سبک تر و مقاوم تر خواهند بود زیرا در یک بخش قالب گیری می شوند. این چوب کلاسیک است که در یک بلوک طراحی شده است. این میله های تک رشته ای به ویژه برای پیاده روی نوردیک مناسب هستند.

برعکس، باتوم های چند رشته ای بسته به فناوری قابل جمع شدن یا تا شدن هستند. فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند. اندازه آنها در صورت تا شدن 2 تا 4 برابر کاهش می یابد، بنابراین وقتی می دانید که بسیاری از کوهنوردان چوب های خود را به ضمیمه های خارجی کوله پشتی خود آویزان می کنند، یک دارایی قابل توجه ذخیره سازی می کنند.

برای پیاده‌روی ، جایی که باتوم ها باید قابلیت ذخیره‌سازی داشته باشند، اکیداً چند رشته توصیه می‌شود .

قابلیت تنظیم و سیستم قفل

بسیاری از باتوم های کوهنوردی چند رشته ای از نظر طول قابل تنظیم هستند تا پایداری مطلوب را در انواع مختلف زمین به شما ارائه دهند.
به طور کلی و کاملاً منطقی، توصیه می شود برای اطمینان از پشتیبانی خود، میله های خود را در هنگام سربالایی کوتاه و در هنگام سرازیری بلندتر کنید.

سیستم های قفل متفاوتی برای چوب های چند رشته ای وجود دارد:

 • قفل پیچی (باتوم های تلسکوپی) : استفاده آسان، ارتفاع قطب شما با پیچاندن یک رشته به رشته دیگر قابل تنظیم است. این یک سیستم موثر است اما با گذشت زمان کمی کمتر استحکام دارد، سفت شدن آن با سایش ممکن است دشوار شود و کمی راحت تر از سایرین دچار اختلال می شود. با این حال، سیستم‌های پیچی جدید بسیار کارآمدتر از گذشته هستند و بنابراین پایه‌ هایی را برای کوهنوردان ارائه می‌ دهند که ساده و سریع تنظیم می‌ شوند، که در طول ورزش بسیار ارزشمند است.
  این سیستم قفل به ویژه برای پیاده روی های گاه به گاه یا برای مبتدیان مناسب است.
 • قفل گیره (باتوم های تلسکوپی) : قفل گیره ای سریع و دقیق همانطور که از نامش پیداست با بستن یک گیره ساده انجام می شود. این نوع قفل بادوام است بنابراین احتمال بسیار کمی وجود دارد که باتوم های شما در طول پیاده روی شما فرو بریزد.
  این سیستم بسیار دقیق و قابل اطمینان تر در طول زمان، برای استفاده منظم یا فشرده توصیه می شود.
 • Z-folding (باتوم های تاشو) : سبک و سریع تا و باز می شود، این سیستم راحتی و سهولت ذخیره سازی بی نظیری را ارائه می دهد. با این حال، این نوع باتوم ها با توجه به اینکه ارتفاع آنها قابل تنظیم نیستند کمی سخت تر است. قفل کردن به طور کلی توسط یک دکمه فشاری واحد و بسیار کاربردی انجام می شود. بنابراین برای کوهنوردانی که به دنبال تجهیزات سبک وزن هستند که بتوان آن را به سرعت راه اندازی کرد توصیه می شود. این نوع باتوم به ویژه برای پیاده روی سریع و دویدن در مسیر توصیه می شود .

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

سیستم ضد شوک

باتوم های دارای سیستم ضد ضربه فنرهای داخلی را ارائه می دهند که ضربه را جذب می کند و باعث می شود هنگام سرازیری راحت تر شوند. برای اکثر قطب های مجهز به این فناوری، امکان غیرفعال کردن آن در مواقعی که مفید نیست، به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از سربالایی وجود دارد. این فناوری ضد شوک مخصوصاً برای مفاصل شکننده یا آسیب دیده توصیه می شود: مچ پا، زانو، لگن.

مواد پایه پیاده روی

مواد استفاده شده یک عامل تعیین کننده در وزن کلی باتوم است. باتوم ها به طور کلی از آلومینیوم یا کربن ساخته شده اند:

 • باتوم های آلومینیومی : قیمت پایین تر و بادوام تر از کربن، باتوم های آلومینیومی به طور متوسط ​​بین 500 تا 650 گرم در هر جفت وزن دارند. آلومینیوم در برابر فشار قوی مقاومت می کند. شکستن یا خم شدن آن دشوار است . از طرف دیگر، آلومینیوم ارتعاشات را به خوبی جذب می کند.
 • قطب های کربن : فیبر کربن بسیار سبک تر است، وزن این جفت به طور متوسط ​​بین 350 تا 500 گرم است.
  فیبر کربن ارتعاشات را کاهش می دهد اما به طور کلی استحکام کمتری نسبت به نسخه های آلومینیومی دارد. باتوم های کربن در معرض فشار قوی‌تر آسیب‌ پذیرتر هستند. اگر قصد دارید در مناطق دورافتاده یا دشوار پیاده روی کنید، مهم است که به خاطر داشته باشید که باتوم های کربن، اگرچه سبک تر هستند، اما بسیار شکننده تر هستند. از سوی دیگر، آنها به ویژه  برای تمرینات پویا و ورزشی مانند پیاده روی سریع یا دویدن در مسیر مناسب هستند.

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

نوک و سخمه

نوک ها و سخمه عناصری از باتوم های شما هستند که در تماس مستقیم با زمین هستند، بنابراین به طور طبیعی اهمیت زیادی دارند. برای راهنمایی شما، نکته مهم بهره مندی از چسبندگی و دوام است.

 • نوک : دو نوع نوک توسط تولید کنندگان ارائه می شود: فولاد و کاربید . نوک های فولادی در طول زمان دوام کمتری دارند. بنابراین برای پیاده روی یا کوهنوردی گاه به گاه توصیه می شود. نوک های کاربید که سطح بالایی دارند، فنی برتر را با چسبندگی خوب ارائه می دهند و از دوام بیشتری نسبت به فولادی برخوردار هستند. برای استفاده پیشرفته تر و منظم تر، توصیه می شود از نوک های کاربید استفاده کنید.
 • سخمه : سخمه های لاستیکی مستقیماً روی انتهای نوک شما قرار می گیرند. لوازم جانبی بسیار کاربردی، آنها یک ابزار سه گانه را نشان می دهند. آنها به جلوگیری از گیر افتادن و آسیب رساندن به لباس شما کمک می کنند زمانی که میله های شما در کوله پشتی شما قرار میگیرند. به همین ترتیب، دوستان شما با نوک میله های شما خطر آسیب ناخواسته را نخواهند داشت. در نهایت، جزئیاتی که در نظر ما یکی نیست: زمین. نوک های لاستیکی آثار بی شماری در مسیرها باقی نمی گذارند . علاوه بر این، صدای بسیار کمتری تولید می کنند.

دسته و بند

دستگیره ها یکی از ویژگی های مهمی است که باید هنگام انتخاب باتوم ها در نظر بگیرید. سه نوع اصلی دستگیره وجود دارد:

 • چوب پنبه : چوب پنبه به طور قابل توجهی ارتعاشات را کاهش می دهد و از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که رطوبت را از دستان شما دور می کند. همچنین با فرم دستان شما کاملاً مطابقت دارد.
 • فوم : فوم عرق دستان شما را جذب می کند و ثابت می کند که نرم ترین بافت در لمس است. بسیار راحت است، برای مسافت های طولانی ایده آل است اما کمی دوام کمتری دارد.
 • لاستیک : لاستیک عایق عالی در برابر سرما است و ارتعاشات و ضربه های احتمالی را به خوبی جذب می کند. با این حال، با دست های خیس سریعتر می پوشد و کمی لیز می شود. بنابراین لاستیک برای تمام فعالیت های زمستانی شما توصیه می شود.

تسمه ها هم برای اینکه میله های شما را به دستانتان متصل نگه می دارند تا از دست ندهند و هم با حمایت از مچ دست ساعد شما را تسکین می دهد. در فواصل طولانی، مچ بند های پددار ممکن است راحت تر باشند.

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

با توجه به فعالیت خود باتوم های پیاده روی خود را عاقلانه انتخاب کنید

باتوم ها، درست مانند کفش، یک عنصر ضروری برای پیاده روی و پیاده روی هستند.

انتخاب اندازه مناسب برای باتوم های کوهنوردی خود

برای باتوم های که در ارتفاع تک قسمتی یا به شکل Z غیر قابل تنظیم هستند قابل تنظیم نیستند، مهم است که اندازه را با دقت انتخاب کنید. تا از تمام مزایای استفاده از آنها بهره مند شوید. توصیه می کنیم قد خود را بر حسب سانتی متر در 0.68 ضرب کنید.

ما دوباره می گوییم، اما اندازه باتوم های شما می تواند به استفاده شما نیز بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، هنگام رفتن به سرازیری، ممکن است. مفید باشد که میله‌های خود را چند سانتی‌متر دراز کنید. تا بتوانید آن‌ها را جلوتر قرار دهید و به این ترتیب قدم خود را محکم کنید. برعکس، هنگام کوهنوردی، می توانید اندازه آنها را کاهش دهید تا مجبور نباشید بازوی خود را بیش از حد بالا بیاورید. به همین ترتیب، اگر در زمینی با شیب زیاد هستید و دسته‌ های تیرهایتان کشیده نشده‌اند، از کوچک کردن اندازه میل خود در سمت سربالایی تردید نکنید تا بتوانید آن را کاملاً روی زمین قرار دهید. .

نکته : برای تنظیم صحیح اندازه میله کوهنوردی خود، با آرنج خم شده 90 درجه و ساعد به موازات زمین بایستید. فضای بین دستان شما روی زمین با اندازه میل های شما مطابقت دارد.

عاقلانه باتوم های پیاده روی نوردیک خود را انتخاب کنید

باتوم ها تجهیزات ضروری برای پیاده روی نوردیک هستند. در اینجا چند معیار مهم برای انتخاب درست وجود دارد:

 •  دستکش: بیشتر از مچ بند، برای پیاده روی نوردیک به دستکش نیاز دارید. دستکش‌ها جذب بهتر عرق را ارائه می‌کنند و دسته‌ها را در دسترس نگه می‌دارند: وقتی کف دست خود را باز می‌کنید. دستکش به دسته متصل می‌ماند، بنابراین فقط باید دست خود را ببندید تا میله خود را بگیرید. کارایی، سرعت و فنی بودن، دستکش را انتخاب کنید.
 •  مواد: راه رفتن نوردیک باعث ایجاد ریتم سریع و منظم تماس بین باتوم شما و زمین می شود. بنابراین، می توانید یک خط زیر آلومینیوم بکشید، این ماده ارتعاشات را بیش از حد منعکس می کند. احساسات ناخوشایند و درد. برای پیاده روی نوردیک، هیچ چیز بهتر از باتوم های کربن نیست ، آنها راحتی، سبکی و عملکرد را برای شما به ارمغان می آورند. ما نرخ کربن بالاتری بین 50 تا 80 درصد را توصیه می کنیم.
 •  رشته ها: میله های تک رشته ای معیاری در راه رفتن نوردیک هستند. از آنجایی که میزان تماس با زمین نسبتاً شدید است، بهتر است در حین گردش خود خطر از بین رفتن یک قطب قابل تنظیم را نپذیرید. با این حال، امروزه برخی از مدل های چند رشته ای قابل تنظیم، امنیت گیره را افزایش می دهند. بنابراین آنها می توانند با تمرین شما سازگار شوند.

نکته: مانند ساقه، هنگام تمرین پیاده روی نوردیک باید از آلومینیوم استفاده کرد. نوک در تماس منظم و دائمی با زمین است و تحت فشاری است که بدن شما به باتوم وارد می‌کند، بنابراین باید ارتعاشات را تا حد ممکن کاهش دهد و حداکثر استحکام را به شما ارائه دهد : بیشتر نگاه نکنید، به نوک کاربید نیاز دارد . دو نوع نقطه وجود دارد: مستقیم یا مایل. نوک مستقیم که در اکثر مدل ها یافت می شود، برای سطوح نرم و شل مانند برف، خاک یا شن ایده آل است. همه کاره است و تمام انتظارات شما را برآورده می کند. برای سطوح سخت، روی انگشتان پا قرار دهید (به بالا مراجعه کنید). نوک مایل برای استفاده خاص تر در جنگل ها یا زیر درختان توصیه می شود.

به طور خلاصه، انتخاب پایه‌های پیاده‌روی نوردیک به معنای انتخاب باتوم های محکم، به اندازه کافی مقاوم و سبک است. که چسبندگی خوبی را فراهم می‌کند و لرزش‌ های ناشی از سرعت تماس شما با زمین را تا حد ممکن کاهش می‌دهد.

مشخصات باتوم کوهنوردی خوب

به عنوان بخشی از پیاده روی منظم برای محافظت از مفاصل، بهبود ثبات و افزایش استقامت ضروری است. باتوم های پیاده روی نباید به راحتی انتخاب شوند.

انتخاب ویژگی های قطب شما تا حدی به احساسات، انتظارات و سطح تمرین شما بستگی دارد. یک کوهنورد باتجربه باتوم های سبک وزن ساخته شده با فیبر کربن و نوک کاربید را ترجیح می دهد . برای یک کوهنورد مبتدی یا گاه به گاه، میله های آلومینیومی از یک سازنده تجهیزات شناخته شده ایده آل خواهد بود و پشتیبانی و راحتی لازم را برای اطمینان از اینکه تمرین همیشه لذت بخش است، فراهم می کند.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “مشخصات باتوم کوهنوردی خوب” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد باتوم کوهنوردی چیست؟ راهنمای خرید باتوم کوهنوردی را ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *