دسته‌بندی نشده

نایلون ریپ استاپ چیست؟ (nylon ripstop)

نایلون ریپ استاپ چیست؟ (nylon ripstop)

نایلون 7D، 10D، 40D، 20D، 15D، 30D(تفاوت را بدانید!)

 

نایلون ریپ استاپ چیست؟ (nylon ripstop) اکثر چادرهای اسنوهاک موجود امروزه از پارچه های سبک وزن مصنوعی مانند نایلون یا پلی استر ساخته می شوند.

تفاوت پارچه های نایلون ریپ استاپ 10D تا 40D در ضخامت نخ استفاده شده در پارچه ورق چادری است. در حالی که نخ های نایلون 10 بعدی فقط 1.1 گرم در کیلومتر وزن دارند، نایلون 40 بعدی با 4.4 گرم در کیلومتر چهار برابر سنگین تر است.

نایلون در مقایسه با پلی استر پارچه برتر است زیرا برای همان وزن سبک تر و قوی تر است. با این حال پلی استر برای چادرها نیز مزایایی دارد.

با توجه به سبک وزن و استحکام نایلون، اکثر چادرهای snowhawk سبک وزن مدرن با استفاده از پارچه نایلونی برای فلای ورق، چادر داخلی و پایین ساخته می شوند.

در حالی که لایه بیرونی یا فلای ورق اغلب از موادی ساخته می‌شود که در این پست در مورد آنها می‌نویسم، کف/پایین یک چادر سبک وزن نیز اغلب از نایلون‌های ضخیم‌تر یا نسخه‌های پلی استر ساخته می‌شود. 70 بعدی یا 100 بعدی.

نازک ترین جنس نایلون نایلون 7 بعدی است که برای پارچه ورق چادری با 19 گرم بر متر مربع بسیار سبک است.

قطر نخ 7 بعدی تقریباً به اندازه قطر نخ ابریشم است.

پس دقیقا نایلون ریپ استاپ چیست؟ (nylon ripstop)

کیسه خواب پر اسنوهاک کد K2 250

نایلون ریپ استاپ چیست؟ (nylon ripstop) یک پارچه مصنوعی است که از اکستروژن شیمیایی پلی آمیدها ساخته شده است.

ایده اولیه ساخت یک ماده نرم اما قوی بود که به خوبی موفق شد. در واقع، در ابتدا به عنوان جایگزینی برای پارچه ابریشمی برای لباس ساخته شد!

اما امروزه به دلیل سبکی و استحکام بالا معمولا برای لباس، طناب، چادر، کیسه خواب و همچنین چتر نجات و بالن هوای گرم استفاده می شود!

نایلون های ضخیم تر مانند 210D، 420D، 600D و تا 1680D بسیار قوی و بادوام هستند و بنابراین در کوله پشتی و لباس های بیرونی بادوام استفاده می شوند.

در مقایسه با پلی استر، نایلون برای همان استحکام کشش پذیرتر و سبک تر است. بسته به پوشش، آن را به عنوان ضد آب و مقاوم در برابر ساینده، اما همچنین گران تر است.

از طرف دیگر پلی استر در برابر حرارت و اشعه ماوراء بنفش مقاوم تر است و در هنگام خیس شدن منبسط نمی شود.

اکثر نایلون‌های مدرن با تکنیک ریپ استاپ ساخته می‌شوند، به این معنی که نخ‌های قوی (ضخیم‌تر از ماده اصلی) در فواصل زمانی معین در پارچه بافته می‌شوند.

نایلون ماده انتخابی برای محصولات با وزن بسیار مهم مانند چادرهای کمپینگ فوق سبک است. این به این دلیل است که می توان آن را به نخ های بسیار ظریفی ساخت که امکان ساخت پارچه بسیار نازک را فراهم می کند.

با این حال، اگر در مورد وزن و قدرت بسیار جدی هستید، باید مواد Dyneema (الیاف مکعبی) را بررسی کنید!

نایلون 10D چیست؟

نایلون ریپ استاپ 10 بعدی، بعد از نایلون 7 بعدی نازک ترین نایلونی است که می تواند برای استفاده معقول در چادرها ساخته شود. بسیار نازک است، نسبت به نور کاملاً شفاف است، اما همچنین بسیار سبک وزن است – وزن آن کمتر از نصف مواد نایلونی 20 بعدی معمولی است.

D در عناوین نایلونی مخفف «انکار» است. و دنیر تعداد گرمی است که 9000 متر نخ پارچه وزن دارد.

این بدان معناست که نایلون 10D از نخی با وزن 1.1 گرم در هر 1000 متر طول بافته شده است.

نایلون ریپ استاپ 10 بعدی چیست؟ (10D ripstop nylon)

ریپ استاپ روشی است که هنگام بافتن پارچه نایلونی 10 بعدی استفاده می شود که تضمین می کند که پارگی های پارچه اصلی نازک در امتداد پخش نمی شود و در نهایت کل ورق را پاره نمی کند.

Ripstop با ادغام رزوه های ضخیم تر انجام می شود. از نایلون 30 بعدی به مواد 10 بعدی نازک تر.

این مواد نایلونی قلع‌بوک اغلب برای کیسه‌خواب‌های بسیار سبک و کت‌های پایین استفاده می‌شوند، زیرا از نظر احساس نرم‌تر نیز هستند و دوام آن‌ها به‌اندازه‌ی مثال اولویت بالایی ندارد. برای چادر

آیا نایلون 10D بادوام است؟

نایلون 10 بعدی به دلیل نازک و سبک بودن، به طور طبیعی بادوام ترین ماده موجود نیست. با این حال، من یک چادر با یک نایلون 10 بعدی ریپس استاپ دارم و تا کنون از سفرهای کمپینگ متعددی جان سالم به در برده است.

حتی قرار دادن سنگ های سنگین (و گاهی تیز) را در گوشه های چادر تحمل می کند تا در شرایط باد سخت تثبیت شود!

کیسه خواب پر اسنوهاک کد K2 250

نایلون ریپ استاپ 10D چقدر ضد آب است؟

نایلون 10D معمولاً با تحمل فشار هد هیدرواستاتیک 1000-2000 میلی متر درجه بندی می شود. تعداد دقیق بستگی به پوشش‌ها دارد و برخی از مارک‌ها پارچه‌های خود را با پوشش‌های PU و SI می‌توانند حتی بالاتر از آن به دست آورند، اما به قیمت وزن و عملکرد.

نایلون ریپ استاپ 15 بعدی چیست؟

وزن نخ نایلون 15 بعدی 1.7 گرم در هر 1000 متر است و بنابراین ضخیم تر از نایلون 10 بعدی است، اما نازک تر از نایلون 20 بعدی است.

اگر با فاصله یکسان بین نخ ها بافته شود، پارچه نایلون 15 بعدی در مقایسه با 10 بعدی سنگین تر نخواهد بود، زیرا برای ساخت همان مقدار پارچه به نخ کمتری نیاز است. در واقع، 15D در مقایسه با 10D تنها حدود 5 گرم در هر متر مربع سنگین تر است.

دوام نایلون 15 بعدی

پارچه نایلون ریپ استاپ 15 بعدی بسیار بادوام تر از نایلون 10 بعدی یا 7 بعدی است و بنابراین برای محصولات بیشتری مانند چادر و کیسه خواب استفاده می شود.

ضد آب تا حدود 2000 میلی متر است، که برای باران های متوسط ​​شب خوب است و می توان آن را با PU یا سیلیکون درمان کرد تا حتی ضد آب شود.

نایلون 20D چیست؟

نایلون ریپ استاپ 20D یک پارچه نایلونی سبک و همه جانبه خوب است که برای اکثر چادرهای اسنوهاوک کوله پشتی سبک موجود در آنجا استفاده می شود.

نایلون 20D به ازای هر 1000 متر نخ 2.2 گرم وزن دارد که دو برابر نایلون 10 بعدی است، اما همچنین (بیش از) دو برابر استحکام پارچه را فراهم می کند.

این یک پارچه بسیار همه کاره با تعادل کامل بین هزینه وزن و دوام است، به همین دلیل است که هنوز هم پارچه انتخابی برای چادرهای سبک وزن است.

برای نمونه‌هایی از چادرهای اسنو هاک ساخته شده با این پارچه، سبک وزن مورد علاقه من را ببینید، بر روی لینک کلیک کنید.

نایلون 10 بعدی در مقابل 20 بعدی برای چادر

تفاوت در ضخامت نخی است که برای بافتن دو پارچه استفاده می شود. وزن نخ مورد استفاده برای 20D 2.2 گرم در هر 1000 متر است در حالی که نخ مورد استفاده برای نایلون 10D فقط 1.1 گرم در هر 1000 متر وزن دارد.

این باعث می شود نخ 20D تقریباً دو برابر نایلون ریپ استاپ 10D سنگین تر باشد، اما همچنین بیش از دو برابر قوی تر! با این حال، پارچه نایلونی 20D بافته شده دو برابر سنگین تر از پارچه 10D نیست. در واقع، تنها حدود 10 گرم سنگین تر است.

در حالی که 10D اغلب برای استفاده در چادرهای تمام فصل بسیار شکننده است، 20D برای بسیاری از سازندگان چادرهای اسنوهاک فوق سبک هم برای صفحات و هم برای کف استفاده می شود.

در حالی که نایلون ریپ استاپ 10D (بسته به پوشش) ضد آب تا حدود 1000 میلی متر سر هیدرواستاتیک است، 20D معمولاً در برابر آب 3000-4000 میلی متر است که حتی برای شدیدترین باران مفید است. 1000 میلی متر نایلون 10 بعدی بیشتر برای بارندگی های سبک تر مفید است و برای مواد کف چادرها مناسب نیست.

برای دیدن نمونه کیسه خواب 20D بر روی لینک کلیک کنید.

نایلون 15 بعدی در مقابل 20 بعدی

تفاوت زیادی بین نایلون 15 بعدی و 20 بعدی وجود ندارد. اگرچه این مقدار به 0.5 گرم در هر 1000 متر نخ استفاده شده برای ساخت پارچه کاهش می یابد، این تقریباً 5 گرم در هر متر مربع سنگین تر است – بنابراین استفاده از 15D یا 20D برای محصول نهایی معنی زیادی ندارد!

به عنوان مثال، چادر Naturehike 2 نفره Cloud Peak دارای وزن 2.2 کیلوگرم در نسخه 15D و 2.4 کیلوگرم با نایلون 20D است. این تفاوت نسبتاً حداقلی است، اما اگر وزن اولویت بالایی دارد، شاید ارزش آن را داشته باشد که به سراغ مواد 15 بعدی بروید.

وقتی صحبت از مقاومت در برابر آب می شود، اکثر چادرهای ساخته شده از نایلون 20 بعدی دارای درجه ضد آب 3000-4000 میلی متر هستند، در حالی که چادرهای 15D از نظر تحمل سر هیدرواستاتیک به 2000 میلی متر نزدیک تر هستند.

برخی از برندها پارچه 15 بعدی خود را با هر دو پوشش PU و SI می‌کنند و می‌توانند مقاومت بیشتری در برابر آب در مقایسه با نایلون 20D داشته باشند، اما به قیمت وزن و عملکرد.

نایلون 30D چیست؟

نایلون 30D به ازای هر 1000 متر نخ 3.3 گرم وزن دارد و بنابراین در انتهای سنگین چادرهای سبک وزن است، اما برای کوله پشتی های فوق سبک یا چادرهایی با دوام بالای طیف عالی است.

با این حال، دیدن آن در چادرها بسیار نادر است زیرا چادرهایی با دوام بالا از پارچه پلی استر ارزان تر و قوی تر (مثلاً پلی استر 210T) استفاده می کنند زیرا وزن دیگر آنقدر مهم نیست.

برخی از چادرهای فوق سبک از نایلون 30 بعدی برای مواد کف استفاده می کنند زیرا این ماده برای یک صفحه زمینی نسبتاً محکم فوق سبک است. معمولاً چنین ورقی با یک PU (پلی اورتان) پردازش می شود تا به اندازه کافی ضد آب و بادوام به عنوان یک صفحه چادر باشد.

نایلون 30D معمولاً با پوشش مناسب حدود 5000 میلی متر درجه بندی می شود که برای یک چادر چهار فصل و اکثر صفحات پایه کافی است.

نایلون ریپ استاپ 20 بعدی در مقابل 30 بعدی

30D تقریباً یک سوم سنگین‌تر از نایلون 20D است، اما در بیشتر موارد تقریباً دو برابر قوی‌تر است، بنابراین تصمیم‌گیری برای استفاده از آن به نیاز شما به دوام در مقابل وزن بستگی دارد.

نایلون 20 بعدی را می توان با استفاده از تکنیک ripstop کاملا بادوام و با پوشش های مناسب (3000-4000 میلی متر) بسیار ضد آب ساخت. 30D نسبت به 5000 میلی متر سر هیدرواستاتیک قوی تر و ضد آب است.

20D تا حد زیادی محبوب ترین پارچه برای چادر است زیرا وزن آن کمتر از 30D است و در بیشتر موارد، استحکام اضافی نایلون 30D برای چادرها مورد نیاز نیست.

با این حال، برای صفحات پایه، اغلب از 30D به جای 20D استفاده می شود و تعداد کمی از تولیدکنندگان برای صفحات پایه خود از 20D کمتر استفاده می کنند.

نایلون 40D چیست؟

نایلون 40D یک پارچه مصنوعی بافته شده با نخ است که وزن آن 4.4 گرم در هر 1000 متر طول است. این پارچه به ندرت برای چادر استفاده می شود زیرا در صورت نیاز به این نوع استحکام، پلی استر انتخاب واضح تری است.

پارچه 40D با وزن حدود 55 گرم در متر مربع، در سمت سنگین چادر قرار دارد.

با این حال، ممکن است برای صفحات پایه در بسیاری از چادرهای رده های وزنی متوسط استفاده شود. همچنین اغلب برای لباس های سبک وزن در فضای باز، کوله پشتی و پدهای خواب استفاده می شود!

باتوم کلیپسی کوهنوردی اسنوهاک کد SN-314

نایلون 40D Ripstop چیست؟

نایلون 40D ripstop حتی از نایلون 40D معمولی قوی تر است زیرا دارای نخ های ضخیم تر (تا 80D) در پارچه آن بافته شده است.

اگر برای یک تکه پارچه نایلونی به استحکام بیشتری نیاز دارید، از تکنیک دوخت ریپس استاپ استفاده می شود. این روزها برای اکثر مصالح چادر استاندارد است.

آیا نایلون ریپس استاپ 40D ضد آب است؟

بدون پوشش، نایلون 40D بسیار مقاوم در برابر آب در نظر گرفته می شود، با این حال، اگر با پوشش PU از سیلیکون پوشش داده شود، می تواند کاملاً (5000 میلی متر فشار هیدرواستاتیک) ضد آب شود.

نایلون 40 بعدی در مقابل 20 بعدی

نایلون 40 بعدی با نخ هایی بافته می شود که دو برابر ضخامت آن ها برای نایلون 20 بعدی است. این به معنای پارچه بسیار قوی تر، اما همچنین یک پارچه سنگین تر است.

اگر استحکام بیش از وزن مورد نظر است، باید از نایلون های 40 بعدی استفاده کرد اما اگر وزن در اولویت است، نایلون 20 بعدی بهتر است.

سبک ترین و نازک ترین پارچه نایلونی 7Dچیست؟

از نظر فنی، در حال حاضر می توان نایلون را به ضخامت 7 بعدی رساند که سبک ترین ماده نایلونی موجود است.

اگرچه به ندرت استفاده می شود، اما می توان چادرهایی با تراکم صفحه 7 بعدی ساخت. جدا از اینکه بسیار سبک با تنها 19 گرم در متر مربع است، پارچه 7 بعدی نیز بسیار کوچک است، که اگر فضای بسته بندی بسیار محدود باشد، ممکن است مهم باشد.

این ماده اغلب تحت نام سیلنیلون 7 بعدی قرار می گیرد و تأکید می کند که برای عایق رطوبتی بهتر با سیلیکون (SI) پردازش شده است.

نایلون 7 بعدی واقعاً آنقدر قوی نیست که برای چادرهایی با هر استاندارد دوام قابل توجهی استفاده شود، اما برخی از برندها چادرهای بسیار سبکی را از 7 بعدی می سازند، مانند چادر پلاتینیوم Big Agnes Scout 1 یا چادر One Planet Goondie 2.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *