کوهنوردی

راهنمای گره های کوهنوردی

راهنمای گره های کوهنوردی

راهنمای گره های کوهنوردی: آماده کشف رمز و راز گره های بالا رفتن برای صعود به قله ها، فشار دادن محدودیت های خود و سرپیچی از گرانش در ایمنی کامل هستید؟ این خوب است، در این راهنما تمام نکات و ترفندها را برای تبدیل شدن به یک حرفه ای واقعی را به شما نشان خواهیم داد.

انواع گره های اصلی کوهنوردی کدامند؟

هر گره کوهنوردی هدف و کاربرد همه کاره یا خاص خود را دارد. 3 نوع اصلی گره کوهنوردی وجود دارد:

 • گره پیوندی (گره شکل هشت، گره بولین)،
 • گره نگهدارنده و مسدود کننده (گره کاپستان، نیم کاپستان، گره ماچارد، گره پروسیک)
 • گره اتصال (گره مشت، سر کوک، گره دوتایی ماهیگیر).

گره های طناب به شما این امکان را می دهد که با اتصال طناب به مهار، در ایمنی کامل آویزان شوید. اولین گره هایی که در کوهنوردی آموخته اید، آنها کوهنورد را در طول صعود خود ایمن نگه می دارند و از سقوط آنها جلوگیری می کنند و ضربه ها را تحمل می کنند. به آنها گره درپوش نیز می گویند که از عبور طناب از سوراخ یا قرقره جلوگیری می کند.

مهار و گره های قفلی به شما این امکان را می دهد که یک کوهنورد را عقب بیاندازید و یک راپل را کنترل کنید. به طور کلی خود قفل هستند، بیشتر اوقات در اطراف یک شی (کارابین، طناب و غیره) هستند.

گره های اتصال به شما این امکان را می دهند که دو طناب را به هم وصل کنید (گره بزنید) که در صورت پاره شدن طناب یا اگر طناب ها برای پیشرفت در مسیر انتخاب شده برای صعود بسیار کوتاه باشند، بسیار کاربردی است. آنها همچنین می توانند برای بستن یک حلقه طناب، طناب یا بند استفاده شوند.

گره تک: همه کاره کوچک

بیایید با گره تک شروع کنیم. این گره کمی شبیه آن جفت کفش کوهنوردی فوق العاده راحت است که همیشه برای پیاده روی طولانی می پوشید. این گره ساده، قابل اعتماد است و کار را به خوبی انجام می دهد! برای اطمینان از پایداری در هنگام صعود و پایین آمدن، به ویژه هنگام عبور از شناور با شریک یا بار، ایده آل است، در حالی که ترمز را با دقت مدیریت می کند.

لطفا توجه داشته باشید، که این گره به طور خودکار طناب را قفل نمی کند. برای تضمین ایمنی نیاز به نظارت دائمی دارد و باید روی کارابین پیچی انجام شود تا از هرگونه خطر باز شدن تصادفی قفل جلوگیری شود!

چگونه کار می کند؟ 

 1. طناب را از یک کارابین ایمنی عبور دهید.
 2. یک حلقه به سمت راست تشکیل دهید (به جهت توجه کنید).
 3. این حلقه را از کارابین عبور دهید.
 4. گره را روی نقطه ثابت محکم کنید.
 5. به یاد داشته باشید که کارابین را قفل کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره دو نیم هیتچ: جامد مانند سنگ

نوبت گره دو نیم هیتچ است، فرشته نگهبان شما که در حال صعود به کمک شما می آید! هنگامی که باید مطمئن شوید که گره شما باز نمی شود، این انتخاب عالی است: فوق‌العاده محکم، قابل اعتماد است و برای نگه‌داشتن بارهای سنگین یا راپلینگ ایده‌آل است. بسیار کاربردی در مسیرهای طولانی، یک گره قفل قابل تنظیم است که می توان آن را به دلخواه تنظیم کرد، به راحتی ساخته می شود، سفت و شل می کند. حتی می توان آن را با یک دست انجام داد. ایده آل برای استراحت مسالمت آمیز، زمانی که به یک طاقچه در معرض دید می رسید و محکم لنگر می اندازید!

چگونه کار می کند؟ 

 1. طناب را از کارابین عبور دهید.
 2. یک رشته را از روی دیگری رد کنید و یک حلقه (مانند گوش های میکی) تشکیل دهید.
 3. این حلقه را بچرخانید تا از طریق کارابین عبور کنید، مسیر حلقه را که از قبل وجود دارد را دنبال کنید.
 4. با کشیدن هر دو رشته گره را محکم کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره زنجیری: دستیار شخصی شما

بیایید با گره زنجیری، دستیار شخصی شما روی یک طناب ثابت، حتی از نردبان گره بالا بروید. این گره نگهدارنده خود قفل بدون شک مشهورترین گره است، زیرا به طور خودکار در هر دو جهت قفل می شود. این کار را برای شما انجام می دهد! طراحی ساده آن که مخصوصاً برای شناورهای شناور خودکار مفید است، شامل استفاده از یک حلقه طناب کوهنوردی به نام ficelou است که به دور طناب اصلی پیچیده شده است. هرچه گره زنجیری را بیشتر سفت کنید، به طور موثرتری طناب را قفل می کند. اجرا و باز کردن قفل آن بسیار آسان است و آن را به یک انتخاب عملی برای کوهنوردان در تمام سطوح تبدیل می کند.

چگونه کار می کند؟ 

 1. ریسمان را بردارید و دور طناب بپیچید و گره را به سمت راست بزنید.
 2. طناب را حداقل 3 بار دور 2 رشته طناب بپیچید و از همپوشانی چرخش خودداری کنید.
 3. گره و حلقه طناب کوهنوردی را از یک کارابین ایمنی عبور دهید.
 4. کارابین را قفل کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره هشت

گره 8 گره جهانی برای بستن است ، اولین گره ای است که در کوهنوردی آموخته می شود و به شما امکان می دهد طناب را به مهار خود بچسبانید و در صورت سقوط در جای خود نگه دارید. همچنین می‌توان از آن برای آویزان کردن لوازم جانبی با استفاده از طناب استفاده کرد.

گره 8 یک گره کوهنوردی ساده است، زمانی که آن را به خوبی یاد گرفتید بسیار ایمن و آسان انجام می شود . همچنین به راحتی می توان بررسی کرد که خوب ساخته شده است، حتی از راه دور. گره 8 صعود ایمنی کوهنورد را افزایش می دهد، زیرا هرچه بیشتر آن را بکشید، سفت تر می شود.

با این حال، گره 8 یک گره طناب است که می تواند به سرعت در هنگام بارگذاری زیاد باز شود. همچنین زمانی که خیلی سفت است یا پس از ضربه (یک یا چند زمین خوردن) خنثی کردن آن بسیار دشوار است.

چگونه یک گره شکل هشت گره بزنیم؟

 1. 1 متر تا 1.50 متر طناب بردارید،
 2. یک حلقه درست کن،
 3. رشته آزاد (انتهای آزاد طناب) را در جهت مخالف از حلقه عبور دهید و شکل 8 را ایجاد کنید.
 4. رشته آزاد را از روی هارنس یا از روی نقطه ای که قرار است وصل شود رد کنید، گره را تا حد امکان به هم نزدیک کنید و آن را دوباره از حلقه عبور دهید.
 5. گره را برای بار دوم دو برابر کنید (دو رشته طناب باید از یک سر به سر دیگر موازی باشند)
 6. گره شکل 8 را با کشیدن هر رشته طناب و بررسی سفت بودن آن، سفت کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

پس از تکمیل گره شکل هشت، باید بررسی کنید که هنوز تقریباً 10 سانتی متر طناب بعد از گره باقی مانده است تا محکم شود.

گره 8 باید تا حد امکان به محافظ ماشه نزدیک شود (حلقه بافته شده بر روی مهار) تا در کارابینرینگ (عمل آویزان کردن طناب روی کارابین) اختلال ایجاد نکند. به همین ترتیب، باید به محافظ ماشه بالایی و محافظ ماشه پایینی مهار، از پایین شروع شود. در مورد مهار برای مبتدیان در ورزشگاه، گره شکل هشت از محافظ تک ماشه عبور داده می شود.

در حالی که گره درپوش برای محکم کردن گره شکل هشت کوهنوردی ضروری نیست، می تواند به عنوان یک اقدام احتیاطی برای بررسی اینکه رشته در حال اجرا (انتهای طناب مورد استفاده برای ایجاد گره) خیلی بلند نیست عمل کند. این حالت، گره استاپ باید به گره 8 چسبانده شود.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره بولین

گره بولین یا گره بولین گره طنابی است که ساخت آن ساده است، فضای کمی را اشغال می کند و به راحتی باز می شود ، حتی پس از زمین خوردن. همچنین می توان از آن برای نصب یک نرده (طناب پشتیبانی که به شما امکان نزدیک شدن به مانع یا دور زدن خطر را می دهد) یا برای اتصال طناب به یک لنگر طبیعی استفاده کرد.

گره صندلی کوهنوردی برای بالا رفتن از صخره بسیار مناسب است، اما برای مسیرهای چند زمینی توصیه نمی‌شود ، زیرا می‌تواند راحت‌تر از گره 8 شل شود، بنابراین امنیت کمتری دارد.

برای اطمینان از ایمنی کوهنورد، گره بولین باید با یک گره درپوش دوتایی که به گره چسبانده شود ، به دلیل تمایل آن به شل شدن در هنگام صعود، دنبال شود. این به ویژه زمانی که تحت کشش دائمی یا روی یک طناب جدید قرار نمی گیرد، صدق می کند.

این گره کوهنوردی نیز نسبت به گره شماره هشت روی طناب محدودتر است، آن را سریعتر از بین می برد و کنترل بصری آن کمتر است. به همین دلیل گره صندلی کوهنوردی مخصوص کوهنوردان با تجربه است، مبتدیان باید از گره شکل 8 استفاده کنند.

چگونه گره بولین را ببندیم؟

 روش های مختلفی برای تولید وجود دارد، کم و بیش ساده و سریع. در اینجا شما را با ساده ترین گره صندلی کوهنوردی برای یادگیری آشنا می کنیم.

 1. طناب را از مهار (یا نقطه اتصال) رد کنید و تقریباً 60 سانتی متر تا 120 سانتی متر شلی بکشید.
 2. یک حلقه (که در این مورد “چاه” نیز نامیده می شود) ایجاد کنید.
 3. رشته طناب را از چاه بیرون بیاورید (از زیر آن رد شوید)
 4. رشته را از پشت دیگری رد کنید (به آن “دور درخت رفتن” نیز می گویند.
 5. رشته را به چاه برگردانید،
 6. گره را با کشیدن قوی روی هر دو رشته محکم کنید.
 7. یک گره درپوش دوتایی ببندید تا گره بولین محکم شود.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره کاسه دوبل

گره کاسه دوبل نیز وجود دارد که علاوه بر شروع یک نرده یا اتصال طناب به یک لنگر طبیعی، به شما امکان می دهد تا یک طناب را برای توزیع بهتر بارها در دو نقطه بچسبانید.

برای بستن یک گره کاسه دوبل، به سادگی با عبور دادن رشته فعلی (که برای ایجاد گره استفاده می شود) از گره از قبل ساخته شده و همان مسیر، گره را دوباره بسازید. پس از اتمام، دو “گوش” (حلقه) قابل تنظیم را ارائه می دهد. با این حال، لازم است گره دوبل بولین را با یک گره توقف مضاعف تکمیل کرد ، به خصوص زمانی که برای نصب یک طناب ثابت استفاده می شود.

گره طناب مهمترین گره طناب کوهنورد است، لازم است قبل از برخورد با یک مسیر بزرگ یا یک صخره، گره بولین خود را به دقت بررسی کنید . بنابراین باید آن را با تمرکز انجام دهید و مطمئن شوید که محکم است و به خوبی به نقاط اتصال هارنس متصل است. شما همچنین باید همیشه آن را توسط شریک طناب خود بررسی کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره توقف

گره درپوش گرهی است که اغلب بعد از گره بولین بسته می شود تا محکم شود و از شل شدن خود به خود جلوگیری کند . همچنین به شما این امکان را می‌دهد که طول یک رشته طناب را که بیش از حد طولانی است، با اتصال آن به رشته دیگر تنظیم کنید و مانع از حرکت کوهنورد نشوید. برای امنیت بیشتر، گره درپوش معمولاً دو برابر می شود.

 بستن گره درپوش دوبل کار ساده ای است، کافیست با رشته باقیمانده دو دور متقاطع دور طناب بچرخانید، آن را از داخل رد کنید و با کشیدن دو سر آن گره را محکم کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

برای ایجاد گره استاپ می توانید گره ماهیگیر نیم دوتایی را نیز ببندید (که در ادامه خواهیم دید).

راهنمای گره های کوهنوردی

گره کاپستان

گره کاپستان یک گره لنگر است که به شما امکان می دهد یک طناب را به یک کارابین (یا سایر نقاط پهلوگیری) بچسبانید، طناب را با تنظیم آسان آن مسدود کنید و خود را (self-belay) روی یک قلاب محکم کنید. این یک گره کوهنوردی بسیار کاربردی برای مسیرهای بزرگ است که به راحتی بسته می شود، سفت می شود و باز می شود و با یک دست قابل انجام است .

گره کاپستان کوهنوردی یک گره مهار و مهار ایده آل است زیرا می توان آن را سریع و دقیق تنظیم کرد. برای ایمن بودن، باید با یک کارابین قفل کننده و به ویژه یک کارابین HMS که از خطر باز شدن کارابین در هنگام برگشت گره جلوگیری می کند، به چسب متصل شود .

چگونه گره کاپستان را ببندیم؟

 1. دو حلقه ایجاد کنید، یکی به سمت داخل، دیگری به سمت بیرون،
 2. دو حلقه را با عبور از آنها روی هم قرار دهید (حلقه به سمت بیرون که از پشت می گذرد)
 3. دو حلقه را در کارابین قرار دهید،
 4. هر دو رشته طناب را بکشید تا گره محکم شود،
 5. قفل کردن کارابین را فراموش نکنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

توجه داشته باشید که گره کاپستان را می توان مستقیماً روی کارابین ایجاد کرد.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره قاطر

گره قاطر یک گره بسیار کاربردی است که باز کردن آن بسیار آسان است و برای محکم کردن یک گذرگاه (در انتهای نرده) یا ایجاد یک کلید مسدود کننده و مسدود کردن سریع و موقت یک سیستم بند استفاده می شود. این به ویژه یک مکمل ضروری برای گره تک است که به آن اجازه می دهد تحت بار مسدود یا باز شود.

هنگامی که در موقعیت عقب‌نشینی استفاده می‌شود، گره قاطر اجازه می‌دهد تا سر طناب رها شود تا یک ریوینگ (تکنیک بالا بردن یک کوهنورد دیگر) یا مسدود کردن موقت کوهنورد دوم در مشکل ایجاد شود.

چگونه یک گره قاطر ببندیم؟

 1. اگر با نیم کاسه ساخته شده است، بررسی کنید که گره پایین باشد.
 2. طناب پایینی را بردارید و آن را به سمت بالا بچرخانید تا یک حلقه ایجاد کنید (در اینجا “نیمه اتصال”)
 3. با همان طناب یک بافته (حلقه) کوچک درست کنید و آن را از پشت رشته طناب کشیده عبور دهید.
 4. قیطان را از نیمه بند رد کنید،
 5. با قیطان یک گره توقف ایجاد کنید،
 6. حلقه را از کارابین رد کرده و قفل کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره پروسیک

گره Prusik یک گره خود قفل است که به شما امکان می دهد طناب را در هر دو جهت ترمز کنید. ساخت آن آسان است، مخصوصاً برای خود بیمه شدن در هنگام فرود آمدن با استفاده از یک رشته مانند گره ماچارد استفاده می شود.

چگونه گره پروسیک را ببندیم؟

 1. ریسمان را دور دو رشته طناب رد کنید و گره را در حلقه قرار دهید (که یک “سر لک لک” ایجاد می کند.
 2. چرخاندن رشته را در اطراف طناب و داخل حلقه با 3 یا 4 چرخش ادامه دهید.
 3. حلقه های ایجاد شده برای سفت کردن گره پروسیک را محکم کنید و به هم نزدیک کنید.
 4. حلقه نخ را روی کارابین ایمنی آویزان کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره های خود قفل شونده دیگری مانند گره قلبی و گره لورنزی وجود دارند که کمتر رایج هستند و برای هدف خاصی استفاده می شوند. آنها به ویژه برای محکم کردن دومین طناب زمانی که صفحه خود قفل شونده را گم کرده ایم (مانند یک معکوس) یا زمانی که طناب کوهنوردی خود قفل را از دست داده ایم، استفاده می شود.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره مشت

گره مشت یک گره اتصالی است که اجازه می دهد دو رشته طناب به هم وصل شوند . این گره که گره روی دست یا گره مشت کامل نیز نامیده می شود، گرهی است که به راحتی ایجاد می شود که پس از سفت شدن، شل نمی شود. معمولاً در زمانی که بار از وزن بدن (حدود 90 کیلوگرم) تجاوز نمی کند، از آن برای شناور کردن استفاده می شود .

با این حال، گره مشت کامل در صورت سفت شدن سست می‌تواند بلغزد و پس از بارگذاری، باز کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین به هیچ عنوان به عنوان گره بند توصیه نمی شود .

در هنگام ساخت این گره کوهنوردی، توصیه می شود گره دوم مشت را ببندید و همیشه حداقل 10 سانتی متر طناب بگذارید تا بیشتر محکم شود.

چگونه یک گره مشت کامل ببندیم؟

 1. حدود 1 متر طناب بردارید،
 2. با دو رشته (طناب مشابه یا دو رشته متفاوت) یک حلقه درست کنید.
 3. یک گره ساده با دو رشته که از حلقه عبور می کند، ببندید،
 4. گره مشت را محکم کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره ماهیگیر دوتایی

راهنمای گره های کوهنوردی

گره ماهیگیر دوتایی یک گره اتصال است که به شما امکان می دهد دو طناب را به صورت خطی به هم وصل کنید و در صورت کوتاه بودن طناب به هم بپیوندید. این یک گره قابل اعتماد است، زیرا پس از سفت شدن، دیگر حرکت نمی کند. همچنین به شما این امکان را می دهد که یک حلقه بند ناف لازم برای گره های ماچارد و پروسیک بسازید.

گره ماهیگیر دوتایی به راحتی بسته می شود و باز می شود، تا زمانی که رشته آزاد طول کافی داشته باشد. با این حال، ساختن آن بسیار پیچیده است، اگر طناب ضربه بزرگی خورده باشد، باز کردن آن بسیار دشوار است، و تمایل به گیر کردن دارد و هنگام فرود آمدن با دریا به قسمت برجسته چسبیده است.

همچنین می توانید از گره نیمه ماهیگیر برای کاهش طول یک رشته طناب در صورتی که بعد از گره خیلی طولانی باشد، مانند گره هشتم استفاده کنید.

چگونه گره ماهیگیر دو نفره را ببندیم؟

 1. اطمینان حاصل کنید که طول هر دو طناب به اندازه کافی (15 سانتی متر تا 20 سانتی متر) است.
 2. آنها را در جهات مخالف هم تراز کنید (هر انتها به جهت متفاوتی اشاره می کند)،
 3. با یکی از رشته ها دور تار دیگر دو دور بچرخانید و هر بار به سمت داخل برگردید.
 4. رشته را رد کنید و از داخل 2 حلقه ایجاد شده رد کنید و سفت کنید
 5. دوباره با رشته دوم شروع کنید.

راهنمای گره های کوهنوردی

گره سر لارک

سر لارک یا گره لارک یک گره اتصال بسیار ساده است که به شما امکان می دهد دو بند را به هم وصل کنید، یک حلقه طناب را با یک بند وصل کنید یا یک تسمه خودبند را به یک مهار یا کارابین اضافه کنید. این نیز اولین حرکت گره پروسیک است.

عیب این گره خرچنگ این است که شکننده است و طناب را به شدت ضعیف می کند ، به خصوص زمانی که بارگذاری شده، روی سنگ قرار می گیرد و اصطکاک مکرر می شود. به همین دلیل است که از کله لارک فقط برای ایمن سازی تجهیزات استفاده می شود.

چگونه گره لک را ببندیم؟

 1. یک قیطان بسازید و آن را به دور جسمی که قرار است متصل شود رد کنید،
 2. دو رشته را از قیطان رد کنید،
 3. برای فشردن.

راهنمای گره های کوهنوردی

دو گره هشت

گره هشت دوتایی، که گره هشت کامل مشت نیز نامیده می‌شود، یک گره لنگر یا حلقه است که به شما امکان می‌دهد به طور ایمن به یک تکه در بالای مسیر متصل شوید . در این حالت به شما امکان می دهد بدون باقی ماندن کارابین در بالای طناب پایین بیایید. همچنین می توان از آن برای ایجاد یک حلقه در وسط طناب استفاده کرد.

چگونه یک گره دو رقمی هشت ببندیم؟

گره دو شکل هشت مانند گره کلاسیک شکل هشت بسته می شود، اما در هر مرحله به جای یک رشته از دو رشته طناب استفاده می شود.

راهنمای گره های کوهنوردی

اهمیت بررسی گره های کوهنوردی

همانطور که دیدیم، گره های صعود در طول صعود بسیار مهم هستند و به اعضای گروه طناب اجازه می دهند تا محکم شوند و حرکات طناب انجام شود. هر کدام دارای کاربرد و ویژگی خاص خود هستند، بنابراین ضروری است که قبل از شروع به آنها به خوبی تسلط داشته باشید . در واقع، هر گره صعود طناب را ضعیف می کند، آنها باید هر بار کاملاً موفق باشند.

توضیحات ارائه شده در اینجا جنبه آموزشی دارد، اما جای نظرات و توصیه های کارشناسی را نمی گیرد. به یاد داشته باشید که ساختن گره های مختلف ارائه شده را تمرین کنید و اجرای آنها را تکرار کنید تا مطمئن شوید که آنها را درک کرده و تسلط دارید. اگر شک دارید، از سایر کوهنوردان راهنمایی بخواهید، تکنیک صحیح گره صعود را با یک کوهنورد با تجربه بررسی کنید یا در دوره های آموزشی شرکت کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “راهنمای گره های کوهنوردی” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد معرفی قله های ایران را ببینید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *