دسته‌بندی نشده

نحوه بستن گتر کوهنوردی

نحوه بستن گتر کوهنوردی

مهم نیست که چکمه های شما چقدر ضد آب باشند، چاله بزرگی وجود دارد. که پاهای خود را در آن قرار می دهید و باران و آب گودال به راحتی می توانند راه خود را پیدا کنند. به همین ترتیب، شلوارها می توانند به اطراف بروند و آب از آن به داخل چکمه های شما جاری شود.

این شکاف با گترها بسته می شود، که یک مربع ساده از مواد است. که دور هر ساق پا پیچیده شده است تا از ورود باران جلوگیری کند.

با وجود سادگی آنها، به نظر می رسد در مورد نحوه پوشیدن آنها سردرگمی وجود دارد.

نحوه بستن گتر کوهنوردی

نحوه بستن گتر کوهنوردی

از ویژگی‌ های گتر می‌توان به حلقه‌ای از مواد سخت اشاره کرد که دارای نوعی مکانیسم تنظیم در یک انتها (مانند سگک) است که به آن اجازه می‌ دهد بلند یا کوتاه شود. این حلقه به زیر بوت شما می رود. اولین قدم در گذاشتن گتر باید این باشد که این حلقه را در جای خود قرار دهید. هدف از این حلقه جلوگیری از بالا آمدن گتر هنگام راه رفتن و قرار گرفتن قسمت بالای چکمه شما در معرض هوا است.

نحوه بستن گتر کوهنوردی

دومین ویژگی اصلی روش بستن گتر است. همچنین بستن با یک زیپ یا نوار چسپی یا هر دو می باشد همچنین باید در جلوی پا باشد نه در پشت. هنگامی که حلقه در مرحله قرار گرفت، زیپ و نوار چسب می توانند بسته شوند.

نحوه بستن گتر کوهنوردی

ویژگی سوم یک قلاب کوچک در جلوی گتر است، جایی که دم آن روی توری های کفش شما قرار می گیرد. این را به سمت جلو بکشید و به توری ها قلاب کنید. این قلاب گتر را نیز محکم می کند.

در نهایت، یک یا دو بند کش کش دار در بالای گتر و نزدیک به پایین وجود دارد که می توان آنها را سفت کرد تا گتر به پایین سر نخورد. هنگام خرید گتر، می بینید که آنها در اندازه های مختلفی هستند و برای طیف وسیعی از اندازه های کفش (مانند جوراب) مناسب هستند. مطمئن شوید که جفت اندازه مناسب را تهیه کرده اید. قرض گرفتن یک جفت از فردی با پاهای بسیار بزرگتر به این معنی است که آنها ممکن است خوب کار نکنند زیرا خیلی شل خواهند بود.

نحوه بستن گتر کوهنوردی

به نظر می رسد کمی بحث در مورد اینکه آیا گتر باید زیر شلوار ضد آب شما قرار گیرد یا روی آن باشد. پاسخ این است که آنها باید زیر شلوارهای ضد آب بروند، اما روی شلوارهای پیاده روی که غیر ضد آب هستند. باید روی باشد. اگر یک گتر روی شلوار ضد آب شما باشد، باران روی شلوار شما می‌بارد و به بالای گتر می‌رسد (هرچقدر هم که بند کشی را محکم بکشید، مهر و موم ضد آب نیست). سپس وارد چکمه های شما می شود، به این معنی که گتر شما در واقع آب را جمع آوری می کند تا اینکه آن را منحرف کند.

نحوه بستن گتر کوهنوردی

کاربرد گتر کوهنوردی

گترهای کوهنوردی یک ابزار مهم و حیاتی در کوهنوردی هستند. این ابزارهای کوچک و کارآمد به شکل یک پارچه یا مواد مشابه با قابلیت کشسانی و انعطاف‌پذیری بالا ساخته شده‌اند. که به کمک بندها و قلاب‌ ها به کفش‌ ها متصل می‌شود. کاربردهای اصلی گترهای کوهنوردی عبارتند از:

  • جلوگیری از ورود آب و گل به کفش: ورود آب، گل و خاک به داخل کفش‌ ها می‌ تواند. برای کوهنوردان مزاحمت آفرین باشد و باعث ناراحتی و خطراتی نظیر آب‌گرفتگی و لغزش در مسیر شود. گترها با محافظت از کفش‌ ها در برابر آب و گل و خاک، این مسئله را حل می‌کنند.
  • اضافه کردن استحکام و پایداری به کفش: با قلاب زدن گتر به کفش، کوهنوردان می‌ تواند استحکام و پایداری بیشتری در مسیر داشته باشند، به‌ویژه در شرایط دشواری مانند عبور از ناهمواری‌ها یا سرسختی‌ های زمینی.
  • حفاظت از پا و پاشنه: گترها به عنوان یک لایه محافظ بین کفش و محیط اطراف عمل می‌ کنند. و می‌ توانند از آسیب دیدن پا و پاشنه در برابر سنگ‌ های تیز یا اشیای دیگری که ممکن است. در مسیر وجود داشته باشند، جلوگیری کنند.
  • کمک به حرکت راحت‌تر و سریع‌تر: با جلوگیری از ورود آب و خاک به داخل کفش و تثبیت بهتر آنها، کوهنوردان می‌توانند. حرکت راحت‌تر و سریع‌تری در مسیر داشته باشند. و از انرژی بیشتری برای جلوگیری از لغزش یا آسیب به پاهای خود صرف نکنند.

فواید گتر کوهنوردی جلوگیری از ورود آب و گل به کفش، افزودن استحکام و پایداری به کفش، حفاظت از پا و پاشنه، کمک به حرکت راحت‌تر و سریع‌تر فرد می باشد.

شما میتوانید انواع گتر کوهنوردی را از سایت کوهنوردی اسنوهاک تهیه کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که به خوبی پاسخ سوال “نحوه بستن گتر کوهنوردی” را داده باشیم. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد گتر کوهنوردی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟ را ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *