دسته‌بندی نشده

تفاوت کاپشن پر و الیاف

تفاوت کاپشن پر و الیاف

تفاوت کاپشن پر و الیاف: به طور کلی دو نوع عایق وجود دارد: عایق طبیعی و عایق مصنوعی. هر دو مزایا و معایبی دارند. Down سبکتر و گرمتر از عایق الیاف است. اما پر عایق خوبی در زمانی که خیس است ندارد. از طرف دیگر عایق الیاف قدرت عایق خود را در شرایط مرطوب حفظ می کند. در اینجا تفاوت بین این دو را ارائه می دهیم، در حالی که نشان می دهیم کدام یک برای لباس حرارتی شما مناسب است.

تفاوت کاپشن پر و الیاف

عایق پر چیست؟

از کرک پرندگان اردک یا غاز معمولاً در لباس استفاده می شود. اینها بهترین پرها و نزدیکترین پرها به بدن پرنده هستند. این پرهای سبک و کرکی به طور طبیعی عایق هستند. آنها هوا را بین پیچک های آزاد خود به دام می اندازند و از اتلاف گرما جلوگیری می کنند. نه عایق پر و نه الیاف گرما ایجاد نمی کند. آنها فقط گرمای تولید شده بدن را به طور موثر حفظ می کنند.

تراکم پر یعنی چه؟

تراکم مقدار پر کردن داخل محصول لباس است. این به طور کلی به عنوان ظرفیت بالشتک شناخته می شود، زیرا هر چه لایی بیشتر باشد، لباس از نظر عایق بهتر عمل می کند. ظرفیت پر کردن با قرار دادن یک اونس از داون (تقریباً 28 گرم) در یک استوانه مدرج و اندازه‌گیری حجم اشغال شده توسط پر بر حسب اینچ مکعب تعیین می‌شود. حجم بیشتر به معنای ظرفیت پر کردن بالاتر است. هرچه پیچک‌ها بلندتر باشند، حجم آن بیشتر می‌شود و بنابراین، پیچک‌ها هوای بیشتری را به دام می‌اندازند و در گرم نگه داشتن شما مؤثرتر هستند. آنها همچنین سبک تر و فشرده تر هستند.

تفاوت کاپشن پر و الیاف

عایق الیاف چیست؟

عایق الیاف به طور کلی از پلی استر، خام یا بازیافتی ساخته می شود. این به منظور تقلید از ساختار پیچک پایین طراحی شده است که هوای گرم را برای عایق به دام می اندازد. با این حال، این ساختار مصنوعی به ظرافت پر نیست، بنابراین عایق آنقدر فشرده نیست. برای دستیابی به همان قدرت عایق مانند پر، به عایق مصنوعی بیشتری نیاز است که لباس های حرارتی را سنگین تر و حجیم تر می کند. اما عایق الیاف قدرت عایق خود را حتی در شرایط مرطوب حفظ می کند. همچنین سریعتر خشک می شود و شستشوی آن را راحت تر می کند. الیاف پلی استر نیز دوام بیشتری نسبت به الیاف دارند.

تفاوت کاپشن پر و الیاف

کدام عایق بهتر است، پر یا الیاف؟

پاسخ ساده است: بستگی دارد. یکی در هر شرایطی بهتر از دیگری نیست. تصمیم برای انتخاب یک کاپشن عایق پر یا یک کاپشن عایق الیاف بستگی به شرایطی دارد که بیشتر اوقات با آن مواجه خواهید شد.

تفاوت کاپشن پر و الیاف

چه زمانی از عایق پر استفاده کنیم؟

پر بهترین عایق است. در شرایط سرد بسیار مناسب تر از عایق الیاف است. در شرایط بسیار سرد با محیط های بسیار خشک نیز همراه خوبی است. پر عایق ایده آل برای آب و هوای خشک و سرد و برای گردش ها و ماجراجویی هایی است که وزن عامل تعیین کننده ای برای کوهنوردی است.

در شرایط عادی، زمانی که خیس یا در یک محیط مرطوب است، پر بسیار موثر نیست. عایق الیاف گزینه بهتری برای محیط های مرطوب می باشد.

تفاوت کاپشن پر و الیاف

چه زمانی از عایق الیاف استفاده کنیم؟

عایق مصنوعی یک عایق بسیار همه کاره است. نگهداری آن آسان است، شما را در شرایط مختلف از جمله محیط های سرد و مرطوب گرم نگه می دارد و البته مقرون به صرفه تر است. به ویژه در شرایط مرطوب مفید است، مانند مواردی که در بسیاری از مناطق بریتانیا، بنلوکس و مناطق دور از کوه ها در فرانسه، اسپانیا و ایتالیا یافت می شود.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “تفاوت کاپشن پر و الیاف” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد تفاوت کاپشن اسکی و کوهنوردی را ببینید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *