کوهنوردی

کفش تریل رانینگ چیست؟

کفش تریل رانینگ چیست؟

اگر به مسیرهای پیاده روی می‌روید، ممکن است بخواهید کفش‌ های مخصوص دویدن را تهیه کنید که به‌طور خاص برای رفتن به خارج از جاده طراحی شده‌اند. بنابراین کفش های تریل چه تفاوتی با کفش های جاده ای دارند؟ کفش تریل رانینگ چیست؟ انواع مختلفی از کفش های دویدن تریل وجود دارد؟ و آیا باید چند کفش دویدن دنباله دار داشته باشید؟

نکاتی که باید در هنگام خرید کفش دویدن بدانید

باید به این فکر کنید که کجا می دوید و تا کجا می دوید .

  • آیا قبل از رسیدن به مسیرها در جاده می دوید؟
  • آیا مسیرها پر از گل و لای، جاده های شنی، یا به طور کلی خشک هستند؟
  • آیا مسیرها فنی، گلی، لغزنده یا سنگی هستند؟
  • آیا دویدن های کوتاه تری انجام می دهید یا دویدن های طولانی و اولترا ماراتن را برنامه ریزی می کنید؟
  • آیا به دنبال سرعت و عملکرد هستید یا راحتی و تطبیق پذیری؟

پاسخ به این سؤالات به شما کمک می کند کفش مناسب خود را پیدا کنید و ما هر آنچه را که باید بدانید در بخش های بعدی بیان خواهیم کرد.

کفش تریل رانینگ چیست؟

کفش های تریل رانینگ چه تفاوتی با کفش های دویدن جاده ای دارند

وقتی در جاده می دوید، بیشتر روی بتن یا آسفالت محکم تر هستید و در خطوط نسبتاً مستقیم حرکت می کنید. شما همیشه موانعی مانند حاشیه ها، چاله ها و مردم خواهید داشت، اما اینها مشکلات زیادی برای ما ایجاد نمی کند. در مسیرها، سطوح ناهموار، صخره‌ ها و ریشه‌ ها، لجن، گل، برف، آب و چیزهایی وجود دارد که می‌توانید روی آن‌ها سر بخورید، بنابراین کفش‌ های تریل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پایداری و چسبندگی بیشتری بر روی سطوح چالش‌برانگیز ایجاد کنند. چند چیز وجود دارد که کفش‌ های تریل را با کفش‌ های دویدن جاده‌ای متفاوت می‌کند.

آج یا لگ ها الگوی روی زیره کفش تریل است. تیغه ها تک تک گیره ها هستند و هرچه عمیق تر باشند، چسبندگی بیشتری در گل یا زمین نرم ایجاد می کنند. اگر در شرایط بسیار گل آلود دویدن زیاد انجام می‌دهید، می‌خواهید لنگ‌ های عمیق یا «آج تهاجمی» داشته باشید. اگر در مسیرهای خشک‌تر می‌ دوید، گیره‌های کوچک‌تر و نزدیک‌تر خوب هستند. برخی از کفش‌ های تریل دارای زیره‌های مخصوص چسبندگی مانند Vibram هستند که در شرایط مرطوب‌تر و لغزنده‌تر کمک می‌ کند.

کفش‌ های دویدن تریل اغلب دارای زیره محکم‌تری هستند که به محافظت در برابر شرایط زیر پا کمک می‌کند. برخی از کفش‌ ها همچنین دارای یک صفحه سنگی در قسمت میانی هستند که به محافظت از پاهای شما در برابر سنگ‌های تیزتر یا سخت‌تر در صورت ایستادن روی آن‌ها کمک می‌کند (این صفحه سخت‌تری است که در فوم قرار گرفته است). برخی از کفش ها همچنین دارای پنجه تقویت شده برای مواقعی که میخواهید. به ریشه یا سنگ ضربه بزنید.

رویه کفش های تریل از محافظت بیشتری در برابر گل، گرد و غبار و آب برخوردار است و به طور کلی باید دوام بیشتری داشته باشد.

کفش‌ های رانینگ تریل، به‌ویژه آن‌هایی که برای مسافت‌ های طولانی‌تر طراحی شده‌اند، نسبت به کفش‌ های جاده‌ای سنگین‌تر هستند، زیرا در مقایسه با کفش‌ های جاده‌ای، محافظ بیشتری روی آن‌ها تعبیه شده است.

همچنین انواع مختلفی از کفش‌ های دویدن تریل بر اساس محل دویدن شما وجود دارد (در ادامه به آن خواهیم پرداخت).

به طور کلی، هنگام خرید کفش‌ های دویدن تریل، باید جفتی را پیدا کنید که برای مکانی که می‌ دوید، شرایطی که احتمالاً در آن می‌ دوید و راحتی که در کفش‌ های دویدن خود نیاز دارید، مناسب باشد.

کفش تریل رانینگ چیست؟

آیا کفش های دویدن تریل باید با کفش های جاده ای متفاوت باشند؟

این بستگی به نحوه استفاده از کفش دارد. اگر به مسافت‌ های کوتاه‌تر پایبند باشید، تناسب معمولی شما خوب خواهد بود (اما به دنبال یک تناسب مسابقه‌ای محکم نباشید – شما می‌ خواهید یک فضای کوچک در انتهای انگشت شست پای خود داشته باشید).

شما اگر کفش ها را برای دویدن در ماراتن می‌ پوشید، ممکن است کفشی بخواهید که پهن‌تر باشد و در صورتی که پاهایتان در این دوی‌ های طولانی‌تر ورم کند، حجم بیشتری در جعبه پا داشته باشید. اگر پاهای شما در گذرگاه‌ های رودخانه خیس شوند یا اگر حوضچه‌ های زیادی یا علف‌ های خیس وجود داشته باشد، ممکن است متورم شوند.

بهترین کفش های دوی تریل برای ماراتن و اولترا ماراتن چیست؟

این به شرایط بستگی دارد، اما بسیاری از کفش‌ های تریل عمومی عالی وجود دارند که در مسافت‌ های طولانی راحتی و بالشتک کافی دارند. اگر می دانید شرایط چالش برانگیز خواهد بود (با سنگ یا گل) پس حتماً یک زیره با Vibram را در نظر بگیرید.

بعید است که بخواهید چیزی بسیار تکنیکی با گیره های عمیق داشته باشید. مگر اینکه در حال انجام یک مسابقه سقوط از راه دور یا چالش خارج از مسیر را داشته باشید. برای این کار، توصیه می کنیم انواع مختلفی از کفش ها با چسبندگی بالا را امتحان کنید. تا ببینید کدامیک راحتی مورد نیاز شما را دارد.

کفش تریل رانینگ چیست؟

کفش های تریل بدون قطره و پا چیست؟

برندهایی مانند اسنوهاک و کایلاس دارای جعبه‌ های انگشتی به شکل آناتومیک هستند که پهن و شبیه پای شما هستند تا به باز شدن انگشتان شما کمک کنند. بیشتر دوندگان ممکن است نیاز داشته باشند که از کفش های بدون قطره استفاده کنند زیرا می توانند فشار بیشتری به کفش اضافه کنند.

چیز دیگری که باید در مورد کفش های تریل رانینگ بدانید؟

برخی از برندها نسخه های ضد آب کفش های خود را دارند. که اغلب با GORE-TEX عایق بندی شده اند، اما هیچ کفشی برای دویدن کاملا ضد آب نیست. این عایق‌ها همچنین می‌ توانند. گرما و تعریق را در کفش‌ ها افزایش دهند، و اگر از گذرگاه رودخانه یا گودال‌ های عمیق عبور کنید. آنها (شاید از قضا) مرطوب‌تر از یک کفش معمولی می‌ مانند.

اگر در شرایط بسیار خشک یا شنی می دوید، جایی که چیزهای کوچک ممکن است وارد کفش شما شوند و شما را آزار دهند، ممکن است بخواهید گتر تهیه کنید. این ها به کفش متصل می شوند (برخی دارای بند های مخصوص گتر هستند) و دور مچ پا و ساق پا پیچیده می شوند تا از ورود خشکی به کفش جلوگیری کنند.

کفش تریل رانینگ چیست؟

آیا نیاز به پوشیدن کفش های تریل رانینگ در مسیرها دارید؟

این هم به مسیرها بستگی دارد. اگر خیلی مرطوب و گل آلود یا بسیار سنگی و شیب‌دار است، باید چسبندگی و پایداری بیشتر یک کفش مخصوص دویدن دنباله‌دار را داشته باشید. اما اگر روی چمن، مسیرهای سنگ‌ ریزه‌ای و مسیرهای سبک می‌دوید، کفش‌ های جاده ممکن است برای شما مناسب باشند. فقط بدانید که کفش های جاده ای محافظت کمتری در برابر چیزهایی مانند سنگ ها دارند. به علاوه ثبات کمتری در برابر زمین های ناهموار دارند، بنابراین ممکن است خطر از دست دادن پای خود را داشته باشید یا مچ پای خود را غلت دهید.

برای پاسخ به سوال، می‌توانید کفش‌ های تریل را در جاده بپوشید؟ باید گفت آن‌ هایی را انتخاب کنید که خرطوم‌ های کم عمق دارند. اگر کفش‌ های فنی با گیره‌ های بسیار عمیق دارید، ممکن است. ناراحت کننده باشند و احساس کنید با کفش‌ های فوتبال در حال دویدن هستید.

شما انواع کفش های رانینگ را می توانید از سایت کوهنوردی اسنوهاک تهیه کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که مقاله “کفش تریل رانینگ چیست؟” مورد قبول شما بوده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد آیا کفش رانینگ تاثیری در سرعت دونده دارد؟ را ببینید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *