دسته‌بندی نشده

کفی فایلان چیست؟

کفی فایلان چیست؟

کفی فایلان چیست؟ در سال‌های اخیر، صنعت کفش اسنوهاک به لطف تقاضای زیاد برای یک محصول زیبا، مطابق با مد، و حتی در این صورت، بسیار راحت و بادوام، با سرعت ثابتی در حال رشد بوده است. صنعت کفش را می توان بر اساس نوع کاربر، هدف کفش و از جمله پارامترهای دیگر، ماده ای که با آن تولید می شود طبقه بندی کرد.

در این مقاله ما بر روی مواد کفش معروف به phylon تمرکز خواهیم کرد(کفی فایلان چیست؟)، اصلاحاتی از لاستیک EVA، که با استفاده از فرآیند گرماسازی و خنک‌سازی مواد چگالی کمتر و در نتیجه سبک‌تر به دست می‌آورد.

قبل از پرداختن به جزئیات بیشتر در مورد فایلان، ما بر روی لاستیک EVA تمرکز خواهیم کرد تا در مورد منشاء این ماده جدید که در حال گسترش است آشنا شویم.

EVA چیست؟

لاستیک EVA یک کوپلیمر است که از تکرار مونومرهای اتیلن و وینیل استات تشکیل می شود. نسبت استفاده شده از این دو جزء، خواص و کیفیت مواد را تعیین می کند. معمولا بین 10 تا 40 درصد وینیل استات استفاده می شود و بقیه اتیلن است. هر چه درصد وینیل استات بیشتر باشد، کیفیت لاستیک EVA بالاتر است، زیرا با درصد کمی پلیمر سخت و شکننده به دست می آید. EVA یک پلاستیک نرم است که به لطف فرآیند کف کردن آن، برای استفاده به عنوان زیره کفش اسنوهاوک  مناسب است.

کف کردن EVA با وارد کردن گاز به پلیمر انجام می شود. یک عامل کف کننده، آزودیکاربوآمید که رایج ترین آن است، به مخلوط EVA وارد می شود. این، هنگامی که مخلوط گرم می شود، تجزیه می شود و گاز تولید می شود که در پلاستیک به دام افتاده است. گاز منبسط می شود و فوم EVA تشکیل می شود.

هنگامی که فوم EVA تشکیل شد، کف کفش یا سایر قسمت های کفش را می توان با روش های مختلف تشکیل داد. یکی از آنها، فرآیند فشرده سازی داغ فوم EVA، منجر به فایلان می شود.

فایلان چگونه ساخته می شود؟

کفی فایلان چیست؟ و چگونه ساخته میشود؟ رایج ترین فرآیند برای ایجاد زیره کفش ورزشی است. این فرآیند با EVA از قبل منبسط شده شروع می شود، یعنی با فوم EVA که حاوی حباب های گاز در داخل است. این فوم با طرح و شکل نهایی که زیره آن خواهد داشت وارد قالب می شود. قالب بسته می‌شود و گرم می‌شود، EVA درون آن ذوب می‌شود و به گاز محبوس شده اجازه می‌دهد بیشتر منبسط شود و EVA پر کردن قالب را آسان‌تر می‌کند. قالب خنک شده و قسمت EVA استخراج می شود.

استخراج قسمت فایلان به لطف وجود یک عامل آزاد کننده انجام می شود. این ماده توسط تفنگ اسپری یا برس اعمال می شود و روانکاری لازم را فراهم می کند تا بتوان قطعه را بدون ایجاد آسیب سطحی خارج کرد. علاوه بر این، این محصولات وظیفه ظاهر و احساس سطحی قطعه کنده شده را بر عهده دارند.

بخش قالب‌گیری Concentrol یک محصول غلیظ برای رقیق شدن در آب برای این فرآیند ایجاد کرده است. محصول CONCENTROL LP IADC-114-43 PHB را می توان بسته به شرایط کاری تا 1:100 رقیق کرد و راندمان قالب گیری بالا و پایداری آن را در دمای بالای 200 درجه سانتیگراد حفظ کرد.

کفی فایلان چیست؟

CONCENTROL LP IADC-114-43 PHB به قطعات روکشی براق می دهد، اما با افزودن ماده مات کن کنسانترول، می توان به یک سایه ساتن یا حتی مات دست یافت.

در چین، آنها فایلان را با نام دیگری می نامند که MD sole است یا از نظر فنی آن را “Twice Foam EVA sole” می نامند. معمولاً در زیره میانی کفش های اسنو هاک، کفش دویدن، کفش ورزشی یا صندل استفاده می شود.

بزرگترین ویژگی های مواد فایلان سبک وزن، انعطاف پذیری و بالش خوب است، که کمپانی اسنوهاک به آن توجه ویژه ای داشته، فوم فایلان به نام مواد EVA Twice Foam نامیده می شود، زیره EVA نیز بسیار سبک نرم و راحت است، اما عملکرد و انعطاف پذیری از نظر بالشتک بسیار کوچکتر از زیره فایلان، و هزینه آن بسیار کمتر از فایلان است، همه ما می دانیم که زیره EVA به نام “Once Foam” شناخته می شود، بنابراین تفاوت و دلیلی است که آنها نام های یکسان، اما متفاوت نسبت می دهند. و همچنین اجراهای مختلف.

کفی فایلان چیست؟

روش ساخت کفی فایلان چیست؟

Phylon با روش قالب گیری فشرده سازی ایجاد می شود. EVA فشرده شده گرم و منبسط شده، در قالبی قرار می گیرد که بار دیگر آن را با گرما فشار می دهد. این فشار و گرما باعث ایجاد ماده متراکم تری می شود، اما حباب های هوا منبسط می شوند که باعث ایجاد یک ماده انعطاف پذیر می شود. این معمولاً در کفش های ورزشی به عنوان زیره میانی یا قسمت های زیرین زیره های EVA استفاده می شود زیرا خواص سایشی بهتر از EVA ورقه ای است. کف میانی فایلان به راحتی با چین و چروک های کوچکی که پس از استفاده از خود نشان می دهد، شناسایی می شود.

به طور کلی با استفاده از پیش ساخته های EVA فشرده گرم تولید می شود که در قالب دقیق تری قرار داده می شود تا زیره را بهتر تعریف کند. قالب گرم می شود که باعث می شود EVA منبسط شود و مطابق شکل قالب شکل بگیرد. قالب را برای خنک شدن در آب قرار می دهند. پس از خنک شدن قالب باز می شود و کف آن با قلاب جدا می شود.

کفی فایلان چیست؟

Phylon از گلوله های فوم EVA ساخته شده است که فشرده شده، گرما منبسط می شود و سپس در یک قالب خنک می شود. کفی‌های میانی Phylon قالب‌گیری شده را می‌توان به طرح‌های مختلفی تبدیل کرد که با چروک‌های ظریف آن‌ها مشخص می‌شوند. PU یا پلی اورتان PU متراکم ترین، بادوام ترین و پایدارترین ماده زیره میانی است.

نحوه تولید Twice Foam EVA (کفی فایلان)، برای مثال زیره Dosole Phylon را در نظر می گیریم. فایلان (فوم دو بار EVA) در واقع همان ماده خام زیره EVA را دارد، برای فایلان (یا MD) ما EVA را دو بار فوم می کنیم.

هنگام تولید زیره فایلان (MD)، ذرات پلاستیک دو بار گرم می شوند و سپس در مدل ریخته می شوند تا تحت فشار قرار گیرند و خنک شوند و در نهایت به شکل دلخواه خود می رسید. به همین دلیل است که به آن زیره فوم دوگانه می گوییم و این روش ساخت زیره فایلان یا کفی MD است که کمپانی اسنوهاک از آن برای کفش های خود استفاده کرده است، نرمی فایلان توسط دما کنترل می شود، زمانی که می توان دما را در هنگام گرم کردن تنظیم کرد، هر چه درجه حرارت بالاتر باشد، فایلان چگالی بیشتری خواهد داشت و سخت تر خواهد بود.

برعکس، هر چه دمای پایین‌تر در حرارت دادن، فایلان نرم‌تر باشد، بنابراین نمی‌توانیم یک جفت فایلان را فقط از روی نرمی یا سختی خوب قضاوت کنیم.

ما به شما تعدادی از کفش های اسنوهاک ساخته شده با فایلون را معرفی میکنیم.

کفش رانینگ مردانه اسنوهاک مدل KIAN کد SN1006

کفی فایلان چیست؟

کفش ساق بلند مردانه و زنانه اسنوهاک مدل لانچ کدSN20201

کفی فایلان چیست؟

برای دیدن محصولات بیشتر اسنوهاک کلیک کنید

معایب زیره فایلان

هر سکه دو روی دارد، اگرچه کفی فایلان نقاط قوت زیادی دارد، اما روی بدی هم دارد. دوستدار محیط زیست نیست، زیرا در برابر تخریب مقاوم است.

لطفا تجربه خود را از کوهنوردی و استفاده از زیره فایلان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *